Własna przestrzeń – o pokoju nastolatka

0
355

Wszyscy rodzice nastolatków wiedzą, jak trudny jest to okres. Zmienne nastroje, buntowanie się i poszerzanie własnych granic to czas, kiedy dziecko najwięcej czasu chce lub musi spędzać we własny pokoju. Dobrze, jeżeli jest to dla niego azyl, w którym czuje się dobrze i który chociaż w niewielkim stopniu oddaje jego osobowość. Pokój dla nastolatków powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby spełniać kilka najważniejszych funkcji. Aranżacje pokojów młodzieżowych powinny przewidywać nie tylko odpowiedni wygląd, ale także odpowiednią funkcjonalność. Pokój dla nastolatków to nie tylko czas wolny, ale również miejsce do nauki, trzymania książek oraz ubrań. Wybierając meble i dodatki do pokoju młodzieżowego należy zatem pamiętać nie tylko o zamiłowaniach i zainteresowaniach nastolatka, ale również o zadaniach, które powinien spełniać pokój.

Pokój dla nastolatków

Wymarzone pokoje dla nastolatków to często przestrzeń, w której znajdują się najlepsze źródła rozrywki, takie jak konsola do gry, komputer oraz wygodne łóżko. Wielu chłopców w wieku nastoletnim marzy o pokoju imitującym boisko piłkarskie lub urządzonym w stylu ulubionej gry komputerowej. Z kolei wymarzony pokój dla nastolatek mógłby stanowić jedną wielką garderobę, w której będzie miejsce na przechowywanie wszystkich ubrań, dodatków oraz kosmetyków. Wymarzony pokój nastolatków to także możliwość pozostania samemu i odgrodzenia się od reszty świata, zwłaszcza rodziców. Należy jednak pamiętać, że pokój dla nastolatków, to nie tylko rozrywka i wolny czas. Aranżacje pokojów młodzieżowych nie muszą bazować jedynie na upodobaniach młodego człowieka. Projektując pokój dla nastolatków, należy wziąć pod uwagę również fakt, że hobby lub pasja dziecka, może za chwilę przeminąć. Dużo lepiej sprawdzą się neutralne aranżacje pokojów młodzieżowych. Odpowiednio dobrane dodatki do pokoju młodzieżowego (na przykład naklejki na ścianę dla dzieci) mogą nadać mu wyjątkowy charakter, a jednocześnie można szybko zmienić je w razie konieczności.

Dodatki do pokoju młodzieżowego

Aranżacja pokojów młodzieżowych nie należy do najłatwiejszych. Dzieci często chcą same decydować o tym jak ma wyglądać ich prywatna przestrzeń, co nie do końca może pokrywać się z planami rodziców. Idąc na kompromis, można stworzyć pokój w neutralnych barwach i połączyć je z odpowiednimi dodatkami do pokoju młodzieżowego. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju naklejki na ścianę o dowolnej tematyce. Również takie elementy jak ozdobne poduszki, ciekawa pościel czy obrazy mogą sprawić, że zwykłe pomieszczenie zamieni się w wymarzony pokój dla nastolatka.