Higiena jamy ustnej i wybielanie zębów

0
1251

Nie wszyscy mają idealne uzębienie. Niektóre badania wskazują wręcz, że w naszym kraju stan uzębienia dorosłych Polaków jest katastrofalny, a próchnica zbiera żniwo w również wśród najmłodszych. Dlatego tak istotna jest nauka dobrych nawyków higienicznych już u kilkuletnich maluchów. Nawyk regularnego szczotkowania, a nieco później również używania nici stomatologicznych po każdym posiłku na równi z systematycznymi wizytami kontrolnymi w gabinecie stomatologicznym pomagają zachować piękne i zdrowe zęby nawet do późnej starości.

Owszem, czasami w grę wchodzą również kwestie genetyczne i nawet ktoś, kto bardzo się stara, może na skutek spuścizny po przodkach nie mieć możliwości cieszenia się naturalnym, olśniewająco białym szkliwem. Jednak w dzisiejszych czasach są na to skuteczne i szybkie sposoby. Zamiast zasłaniać usta przy każdym uśmiechu, zdecydowanie lepiej po prostu z nich skorzystać.

Krok pierwszy to profesjonalne wybielanie zębów. Zamiast korzystać z niesprawdzonych klinicznie preparatów i z pasją szczotkować zęby (przynosi to wręcz odwrotny skutek, bo odsłonięte szyjki zębów noga prowadzić do paradontozy), warto poddać się wybielaniu na fotelu dentystycznym. proces wybielania przebiega szybko, w zasadzie bezstresowo, a na dodatek jest w pełni bezpieczny.

Krok drugi to wyprostowanie zębów krzywych. Nawet idealnie białe zęby nie będą pięknie wyglądać, jeżeli są krzywe. Współczesna ortodoncja oferuje mnóstwo sposobów na przywrócenie prawidłowego zgryzu. Takie wady powstają nawet u kilkulatków, dlatego na pierwsza wizytę w gabinecie ortodonty warto umówić się jak najwcześniej. Nie zawsze konieczne jest założenie aparatu, ale jeśli lekarz tak zaleci, to nie należy się przed tym wzbraniać. Aparat ponosi się kilka – kilkanaście miesięcy, a prosty zgryz pozostanie na całe życie.

I wreszcie krok trzeci, ostateczność, gdy mimo wszystko trzeba było usunąć zęba. Pozostają w takim wypadku implanty zębów, które uzupełnią ewentualne ubytki. Kosztują sporo, ale są inwestycją na długi czas.