Budowa domu metodą gospodarczą. Czy to ma sens?

0
345
Budowa domu metodą gospodarczą. Czy to ma sens?

Budowa domu zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Niektórych z nich nie da się oczywiście uniknąć, wielu jednak tak. Znaczną oszczędność można między innymi uzyskać, decydując się na budowę domu systemem gospodarczym. Biorąc pod uwagę całość kosztów związanych z budową domu, przejście na budowę domu systemem gospodarczym, pozwoli uzyskać oszczędności sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak to zrobić?

Nie wszystkie prace da się wykonać samodzielnie

Oczywiście nie wszystkie prace można wykonać we własnym zakresie. Takie prace jak stawianie ścian czy montaż dachu, lepiej powierzyć fachowcom i za nie zapłacić. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie inwestor ma odpowiednią wiedzę na temat budownictwa i możliwości, by i w tego typu pracach działać we własnym zakresie. Jeśli – na przykład – jest murarzem, może sam postawić ściany. Jeśli nie jest dekarzem, dachu nie założy, ale z powodzeniem może wykonać takie prace jak malowanie drewna na dach środkiem konserwującym czy przybijanie desek na dachu. Może też uczestniczyć w innych pracach. choćby przygotowując cement do mieszanki czy przywożąc piasek, który będzie mieszany z cementem. Takie prace pozornie nie mają znaczenia, warto jednak mieć świadomość, że każdy fachowice wynajęty do budowy domu, pracuje za określoną stawkę, do której nierzadko dolicza stawki godzinowe. Wykonanie wielu prac za niego minimalizuje więc koszty

Samodzielne prace. Warto zacząć od fundamentów

Już wykopanie fundamentów pod dom wiąże się ze sporymi kosztami. Wynajęcie koparki i koszty pracy jej operatora, to co najmniej kilkaset a najczęściej ponad tysiąc złotych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundamenty wykopać samodzielnie i ręcznie. Oczywiście jest to bardziej czasochłonne, ale możliwe. Samodzielnie tez można wrzucić gruz do fundamentów czy tez wykonać i włożyć do fundamentów niezbędne zbrojenia.

Dalsze prace

Na każdym etapie prac, warto patrzeć co jest do zrobienia i wybierać to, co możemy zrobić we własnym zakresie. Dobrym pomysłem jest też pomoc sąsiedzka czy też pomoc znajomych. Za darmo lub dużo mniejsze pieniądze, można wynająć kilka osób i wspólnie zrobić dużo więcej. Przy wynajmowaniu ludzi do pomocy nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie wykonywanych prac. Ewentualne zranienia czy wypadki podczas prac, mogą bowiem skończyć się w ekstremalnych sytuacjach problemami natury prawnej. Oczywiście nie powinno też być mowy o pracy pod wpływem alkoholu czy też pracy z wykorzystywaniem niesprawnych maszyn i urządzeń.

Podsumowując

Budowa domu kojarzy się z trudnymi pracami. Wiele z nich to jednak zadania, z którymi poradzi sobie każdy. Niektóre wymagają nieco wiedzy, ale i trudniejszych można się nauczyć i wykonywać je we własnym zakresie, oszczędzając niemało pieniędzy. Warto mieć to na uwadze i nie bać się szukania oszczędności przy budowie domu. Praca własna to dobre rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here