Czy warto kupić nowy dom w stanie surowym zamkniętym?

0
372
Czy warto kupić nowy dom w stanie surowym zamkniętym?

Zakup nowego domu nie wiąże się z tak dużymi wydatkami jak mogłoby to się wydawać. Niektóre nowe domy sprzedawane są w cenie około 200 tysięcy złotych, niekiedy nawet nieco taniej. Są to domy z niewielką działką, często z garażem. Wydatek jest więc dużo mniejszy niż koszt budowy domu we własnym zakresie, połączony z wydatkami na zakup działki. Niestety w takiej cenie najczęściej można kupić tylko domy w stanie surowym zamkniętym. Co to oznacza i czy warto decydować się na taki dom?

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to nic innego jak dom wyposażony w dach, ściany, okna, drzwi i najczęściej nic poza tym. Nie ma absolutnie żadnego wyposażenia w środku, choć trzeba powiedzieć, że są wyprowadzone elementy do podłączenia instalacji wodnej, elektrycznej czy odpływowej. Zakup takiego domu to niski wydatek, jednak rozważając zakup, nie można zapominać, że koszt wyposażenia domu we wszystko, co jest konieczne, będzie sporym wydatkiem. Wystarczy policzyć koszt montażu ogrzewania, instalacji elektrycznej, budowy kominka, jeśli jest taka opcja czy koszt łazienki, by z zaskoczeniem odkryć, że będzie drogo. Do tego trzeba dodać koszt umeblowania całego domu, malowania ścian i innych prac, w tym często również prac na zewnątrz. Wydatek na dom okazuje się w tym momencie tylko częścią kosztów koniecznych do poniesienia, by w nieruchomości zamieszkać. Oczywiście na kosztach wyposażenia domu można zaoszczędzić, jednak zawsze będą dość wysokie i trzeba się z tym liczyć. Osoby gotowe ponieść taki wydatek śmiało mogą kupować tego rodzaju dom. Ci, którzy wiedzą, że koszty ich przerosną, powinni raczej zainteresować się zakupem nieruchomości z rynku wtórnego, wyposażonej we wszystkie instalacje, a niekiedy nawet w niektóre meble.

Zakup nowego domu to inwestycja

Warto jednak pamiętać, że zakup nowego domu, nawet w stanie surowym zamkniętym, to inwestycja w przyszłość. Kupując i wyposażając taki dom, można stworzyć fajne miejsce do życia. Nie można tez zapominać, że wartość takiej nieruchomości nigdy nie będzie spadać. Ceny nieruchomości charakteryzują się stałym wzrostem, ceny domów, które nie mają wielu lat, tym bardziej. Jeśli więc koszt zakupu domu i jego wyposażenia jest do udźwignięcia, zakup nowego domu w stanie surowym zamkniętym jest zakupem, na którym można tylko zyskać. Nawet jeśli bowiem podejmiemy za jakiś czas decyzję o tym, by dom sprzedać, bez wątpienia cena sprzedaży będzie wyższa od ceny zakupu domu, wraz z kosztami wykonanych prac. Jeśli jest to dom w dobrej lokalizacji, cena sprzedaży będzie jeszcze większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here