Kiedy możemy spodziewać się spadków na rynku nieruchomości?

0
302
Kiedy możemy spodziewać się spadków na rynku nieruchomości?

Ceny na rynku nieruchomości od dłuższego czasu plasują się na bardzo wysokim poziomie. Nie ma przy tym znaczenia, czy podejmujemy się analizy rynku pierwotnego, czy też wtórnego. W praktyce bowiem zarówno zakup mieszkania od dewelopera, jak i z drugiej ręki jest nie lada wydatkiem. Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się spadków cen?

Sytuacja w tym i w poprzednim roku

Na początku 2020 roku nikt nie spodziewał się znaczących spadków cen mieszkań. Sytuacja zmieniła się jednak w marcu, gdy w Polsce wybuchła epidemia koronawirusa. Wtedy też eksperci przepowiadali, że napompowane do maksimum ceny w końcu spadną. Odradzano inwestycje w nieruchomości, gdyż bańka na rynku miała w końcu pęknąć. Ku zdziwieniu analityków tak się jednak nie stało. Ceny owszem, nieco spadły, jednak w praktyce nie miało to większego wpływu na rynek. Spadki rzędu 2-4 procent niewiele znaczą w obliczu ogromnych cen mieszkań. Rok 2020 zakończyliśmy z całkiem stabilną sytuacją na rynku nieruchomości. Czego możemy się spodziewać w 2021 roku? Tutaj już eksperci są nieco bardziej ostrożni. Nikt już nie przewiduje gwałtownych spadków, zwłaszcza że na rynek inwestycji deweloperskich nieco wyhamował. Jeśli będzie powstawać mniej nowych mieszkań, to ceny prawdopodobnie wzrosną. Trudno jednak tworzyć jakiekolwiek prognozy dla rynku, który cechuje się tak ogromną nieprzewidywalnością.

Czy ceny spadną?

Jeśli wstrzymujemy się z zakupem mieszkania w nadziei, że ich ceny w końcu spadną, to możemy się nieco rozczarować. Trudno dziś oczekiwać, że skoro epidemia nie spowodowała znaczących spadków, to pojawi się jakiś czynnik, który byłby za nie odpowiedzialny. Powodem jest przede wszystkim ogromny popyt na mieszkania, którego nie było jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie młode osoby myślą o własnym mieszkaniu – nie chcą mieszkać z rodzicami, nie chcą też mieszkań wynajmować. Jeżeli popyt na mieszkania będzie utrzymał się na tak wysokim poziomie, to nie spodziewajmy się spadków cen nieruchomości. Jeśli jednak podaż mieszkań się zmniejszy, to ceny mogą pójść do góry, co nie jest dobrą wiadomością dla kupujących, jednak stanowi przesłankę do dokonywania inwestycji w nieruchomości. Rosnące ceny mieszkań są dla inwestorów dobrą okazją do tego, aby zarobić. Niemniej jednak do zakupu mieszkania potrzebny jest spory kapitał, przez co rynek inwestorski zaczyna się nieco zamykać. Jak będzie wyglądała sytuacja pod koniec 2021 roku trudno jest dziś przewidzieć. Nie spodziewajmy się jednak rychłych spadków cen mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here