Czym są szybkie skupy nieruchomości?

0
332
Czym są szybkie skupy nieruchomości?

Na temat szybkiego skupu nieruchomości krąży wiele mitów, niedopowiedzeń i zwyczajnych przekłamań, przez które to rozwiązanie nadal nie cieszy się w naszym kraju nawet częścią tej popularności i renomy, jaką już od dłuższego czasu mogą pochwalić się firmy z analogicznych sektorów w wyżej rozwiniętych państwach Europy Zachodniej.

Według opinii dużej części ekspertów, w wielu przypadkach to właśnie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się szybkim skupem nieruchomości stanowi najlepszą, najszybszą i najbardziej opłacalną metodą na to, aby sprzedać dom lub mieszkanie. Jednak, pomimo tego, Polacy wciąż rzadko sprzedają swoje nieruchomości za pośrednictwem firm z tego sektora. Przyczyną są oczywiście wspominane już mity, przekłamanie i niedopowiedzenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się więc bliżej kwestii szybkiego skupu nieruchomości, mechanice tego rozwiązania oraz jego wadom i zaletom.

Dlaczego warto korzystać z szybkiego skupu nieruchomości?

Po pierwsze: czas

Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań, jak szybki skup nieruchomości jest to, że mieszkanie lub dom, na którego sprzedaż klient normalnie musiałby czekać miesiące albo nawet lata, firma zajmująca się skupem nieruchomości kupuje „od ręki”. Czasami procedura trwa jedynie kilka dni. Składają się na nią: ocena wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę, negocjacje odnośnie ceny pomiędzy firmą a właścicielem domu lub mieszkania, a potem już tylko podpisanie umowy oraz odebranie pieniędzy przez sprzedającego.

Po drugie: pieniądze

Jako największy minus szybkiego skupu nieruchomości podaje się często czynnik finansowy, a dokładniej mówiąc kwoty, jakie firmy działające w tym sektorze płacą za domy oraz mieszkania. W rzeczywistości, wystarczy przejrzeć witryny internetowe kilku lepszych firm z tej branży, aby przekonać się, że cena standardowo oferowana właścicielowi domu lub mieszkania to od 80 do 90 procent jego wartości rynkowej. Warto przy tym pamiętać, że tak zwana „wartość rynkowa” jest konstruktem jedynie teoretycznym. Z faktu, że dane mieszkania posiada „wartość rynkową” kształtującą się na poziomie na przykład 200 tysięcy złotych, bynajmniej nie wynika, że faktycznie znajdzie się klient, który tyle zapłaci. Do tego trzeba dodać koszty związane z utrzymaniem mieszkania wystawionego na sprzedaż, a okres w jakim trzeba ponosić owe koszty bardzo często liczy się nawet nie w miesiącach, lecz w latach.

Po trzecie: gotówka

W odróżnieniu od transakcji zawieranych w ramach „zwykłego” rynku, większość firm zajmujących się skupem nieruchomości oferuje swoim klientom zakup domu lub mieszkania za gotówkę. Jak wiadomo, życie stawia nas w niektórych sytuacjach i czasami potrzebna jest nam tylko i wyłącznie gotówka, a nie przelew bankowy.

Po czwarte: kupno nieruchomości „niesprzedawalnych”

Usługi firm zajmujących się skupem nieruchomości bardzo często stanowią przysłowiową ostatnią deskę ratunku na przykład dla właścicieli mieszkań o skomplikowanym statusie prawnym. W realiach „zwykłego” rynku prawdopodobieństwo sprzedaży takiej nieruchomości jest bardzo niewielkie. Dla profesjonalnych, dysponujących przeważnie ogromnym kapitałem firm zajmujących się skupem nieruchomości jednak nawet takie mieszkania są okazją do inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here