Jak przeprowadzić sprawny remont?

0
433
Jak przeprowadzić sprawny remont?

Każdy z nas, raz na kilka lat staje przed koniecznością przeprowadzenia remontu. Większość z nas nie lubi tego typu projektów, jednak są one koniecznością. Jest kilka zasad, których przestrzeganie pomoże w miarę bezboleśnie przejść przez remont.

Dokładnie zaplanuj swój remont

Remonty nigdy nie powinny odbywać się spontanicznie, z dnia na dzień. Z całą pewnością wymagają one gruntownego planowania. Trzeba mieć na uwadze, że zawsze czeka się na wolne terminy u fachowców. Wiele materiałów budowlanych nie jest dostępnych od ręki. Poza tym remont bez planu z reguły nie oznacza dobrego efektu. Trendy wnętrzarskie bardzo szybko się zmieniają trzeba więc zapoznać się z tym, co jest aktualnie modne oraz dowiedzieć się, które materiały i artykuły wyposażenia wnętrz są dostępne. O remoncie trzeba więc myśleć na kilka miesięcy wcześniej. Zaczynamy oczywiście od zgromadzenia środków na remont. Właściwe określenie budżetu jest niesamowicie ważne. Praktyka pokazuje, że remonty zwykle kosztują o około 30% więcej niż się pierwotnie zakłada.

Najważniejsze decyzje remontowe

Dużo wcześniej przed rozpoczęciem remontu trzeba zdecydować czy będzie on wykonywany samodzielnie czy z pomocą wyspecjalizowanej ekipy. Mnóstwo osób decyduje się remontować samodzielnie mając nadzieję na oszczędności, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Prace, które powinni bezwzględnie wykonywać fachowcy to podłączanie sprzętów do instalacji gazowej oraz przeróbki instalacji elektrycznej czy wodnej. Zlecenie remontu fachowcom może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim realizowane przez nich prace idą dużo sprawniej i są solidnie wykonane. Obecność fachowców to także możliwość skorzystania z doradztwa czy zlecenie zakupu materiałów budowalnych.
Kolejne niezwykle ważne decyzje to ustalenie zakresu remontu. Gdy kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera jest sprawą oczywistą, że trzeba je kompleksowo wykończyć i urządzić. Inaczej wygląda sprawa w przypadku starszych lokali, już zamieszkiwanych. Często osoby planujące remont źle szacują zakres prac i później trzeba go poszerzać. Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić to zawsze warto jest też zatrudnić projektanta wnętrz.

Remontowe niespodzianki

Choć plan remontu zdecydowanie warto mieć to jednocześnie trzeba być przygotowanym na to, że zawsze wystąpią niemiłe niespodzianki. Remont może się przedłużyć, bo trzeba będzie dłużej czekać niż obiecywano na drzwi wejściowe albo meble kuchenne. Przy tego typu pracach zdarzają się także nieplanowane straty takie jak pęknięcia płytek czy uszkodzenia materiałów budowlanych. Fachowcom również może wypaść niespodziewana przerwa w pracy. Trzeba więc zawsze zakładać, że remont może potrwać dłużej niż sądzimy.

Estetyka jest istotna ale nie najważniejsza

Planując poszczególne rozwiązania w domu często wpadamy w pułapkę osiąganie efektów wizualnych. Okazuje się, że nie warto dbać tylko o to, aby coś było ładne. Mieszkanie ma być przede wszystkim praktyczne. Stawiając na poszczególne rozwiązania warto zastanowić się, czy nie będą one powodowały konieczności dodatkowego sprzątania. O praktyczną stronę warto zadbać szczególnie wtedy, gdy planujemy kuchnię, łazienkę albo rozkład szafy wnękowej.

Zasady współpracy z firmą remontową?

Firmę remontową najlepiej wybrać z polecenia a jeśli takiego nie mamy sprawdzamy opinie w Internecie oraz referencje. Bezwzględnie należy z taką firmą podpisać umowę i zawrzeć w niej wszelkie szczegóły prac remontowych. Ważne jest także ustalenie dat wykonania prac oraz wynagrodzenia. Niewskazane jest by z góry płacić za całość. Najlepiej rozliczać się etapami, po kolejnych zakończonych pracach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here