Dom parterowy czy piętrowy. Jaki budować?

0
363
Dom parterowy czy piętrowy. Jaki budować?

Budowa domu, zawsze zaczyna się od wybrania odpowiedniego projektu. Bez względu na to czy jest to projekt, który na zlecenie wykonuje architekt czy tak zwany projekt gotowy, kryteriów wyboru jest wiele. Wygląd domu, jego użyteczność, koszt projektu i budowy to kryteria oczywiste. Bardzo często trzeba sobie też odpowiedzieć na jedno pytanie. Czy budować dom parterowy czy piętrowy? Warto podjąć rozsądną decyzję, analizując wszelkie za i przeciw. Bez wątpienia powodem takiej a nie innej decyzji nie powinny być tylko koszty budowany domu.

Parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy ma jedną bardzo dużą zaletę. Jest tańszy w budowie niż dom piętrowy. Nie ma potrzeby wykonywania ciężkiego i drogiego stropu, schodów, innych elementów, koniecznych przy piętrowych domach. To nie jedyna jego zaleta. Plusem jest też łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń domu, poruszanie się po nim. Niestety dom parterowy to i minusy. Podstawowy minus związany jest z jego wielkością. Aby w środku uzyskać określoną powierzchnię, sam budynek musi być większy niż budynek piętrowy. Problem pojawia się przy niewielkiej działce. Postawienie sensownego domu parterowego staje się w takiej sytuacji trudne, czasem wręcz nierealne. Jeśli zaś się uda, zawsze będzie się to wiązało z mniejszą ilością miejsca na działce. Niekiedy miejsca może pozostać na tyle niewiele, że poruszanie się po terenie działki będzie dość utrudnione, nie mówiąc już o założeniu ogrodu czy też zaprojektowaniu miejsca do siedzenia.

Dom piętrowy to czasem jedyne wyjście w sytuacji posiadania niewielkiej działki. Dzięki piętru lub piętrom, można na niewielkim terenie wybudować nieruchomość o naprawdę sporej powierzchni. Oczywiście oprócz pięter, w takim domu może być również użytkowe poddasze, co dodatkowo zwiększy powierzchnię domu.

Opcje wykorzystania domu

Dom ma być miejscem, w którym będzie się wygodnie mieszkać. Warto jednak przed podjęciem decyzji o tym czy budować dom parterowy czy piętrowy, zastanowić się, czy nie da się go wykorzystać na inne sposoby. Przykładem jest tu choćby wykorzystanie domu na potrzeby działalności gospodarczej. Albo prowadzonej osobiście, albo przez kogoś, kto zdecyduje się dane pomieszczenie w domu wynająć. Jeśli więc posiadamy działkę w atrakcyjnym miejscu, gdzie panuje duży ruch, warto i tą formę wykorzystania domu brać pod uwagę.

Jeśli dom ma stać w miejscu, gdzie możliwy jest dostęp do niego z wielu stron, warto także przemyśleć inną opcję, a mianowicie wybudowanie domu piętrowego lub bliźniaka i sprzedaż piętra lub części bliźniaka innym osobom. Koszty budowy takiego domu będą tylko nieco większe, po sprzedaży jego części można będzie sporo zarobić. Z pewnością zminimalizuje to koszty budowy domu. Może też się zdarzyć, że sprzedaż części domu będzie na tyle korzystna, że pozwoli odzyskać pieniądze wydane na budowę całej nieruchomości.

Koszty budowy

Dom parterowy zawsze będzie o wiele tańszy w budowie i często w utrzymaniu. Nie ma co do tego wątpliwości. Koszt budowy jest mniejszy, nie można jednak zapominać, że taki dom z biegiem lat może okazać się za mały, a opcji rozbudowy raczej nie będzie. Taka sytuacja powstaje choćby gdy w domu pojawiają się dzieci. Z tego między innymi powodu, chcąc posiadać ładną i praktyczną nieruchomość, warto rozważyć budowę większego i praktyczniejszego domu piętrowego. Owszem, taka budowa może być bardziej czasochłonna, z całą pewnością także będzie o wiele droższa niż budowa prostego domu parterowego, jednak domu nie buduje się na moment tylko na lata. Warto więc się poświęcić, postarać nieco bardziej i po zakończeniu budowy cieszyć się posiadaniem fajnego miejsca do mieszkania. Miejsca użytecznego. Nieruchomości, która nawet po wielu latach będzie wciąż spełniać swoją rolę i podobać się domownikom i innym, a przede wszystkim nigdy nie okaże się zbyt mała dla potrzeb rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here