Budowa domu systemem gospodarczym

0
335
Budowa domu systemem gospodarczym

Posiadanie własnego domu z ogrodem to często spełnienie naszych wieloletnich marzeń. To także podniesienie komfortu życia, zapewnienie bezpieczeństwa i wygody rodzinie. Jednak aby spełnić to marzenie, musimy stanąć przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest budowa domu. Jak się do tego zabrać?

Budowa systemem gospodarczym czy zlecenie zadania firmie budowlanej?

Jeżeli nie mamy czasu, posiadamy odpowiednie fundusze i nie zależy nam, by brać udział w budowaniu domu, całe zadanie możemy zlecić firmie budowlanej. Wpłacać pieniądze za wykonanie poszczególnych etapów a na koniec wprowadzić się do gotowego budynku. Jednak z powodu wysokiej ceny, bardzo rzadko decydujemy się na takie rozwiązanie.
Najczęściej bardzo chcemy uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji na każdym etapie przygotowań i budowy. Decydujemy o wyborze działki, projektu, wybieramy ekipę budowlaną, technologię, materiały. Chcemy nadzorować wszystkie części i etapy budowy, niektóre prace chcemy wykonać własnymi rękami. Czasami też myślimy o tym, że budowali inni, to i my damy rade. W ten właśnie sposób stajemy się szefem przedsięwzięcia pod nazwą budowa domu systemem gospodarczym.

Jak się przygotować do budowy domu?

Wiele osób przed rozpoczęciem budowy rozpytuje sąsiadów, znajomych, którzy już zbudowali dom o ich doświadczenia, czytają literaturę fachową, szukają informacji w internecie. Zdobywają informacje na temat zaciągania kredytów hipotecznych, zakupu materiałów budowlanych, zdobywają wiedzę ogólnobudowlaną itp. To dobrze, do takiego wyzwania warto się solidnie przygotować.

Dokumentacja techniczna

Przed przystąpieniem do planowania budowy warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, a jeżeli takiego nie ma wystąpić do gminy o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki. Tam będą określone parametry domu, który chcemy postawić oraz warunki, jakie musi spełniać budynek. Następnie należy wybrać projekt gotowy albo zlecić wykonanie projektu domu takiego, który będzie spełniał warunki narzucone przez samorząd, ale przede wszystkim będzie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Rozpatrzyć jak dalece, w jakiej części będziemy umieli sami poradzić sobie z inwestycją, z pracami budowlanymi, nadzorem nad robotnikami, finansowaniem. Warto także wykonać własny kosztorys. Ile będą kosztowały poszczególne etapy budowy, do których z tych etapów muszą być wynajęci fachowcy, które prace możemy zrobić własnymi rękami, które z pomocą rodziny i sąsiada? Ile będą kosztowały materiały, jak można podzielić zakupy i jak je dostarczyć na plac budowy?
Informacje takie przydadzą się także, jeżeli inwestor występuje do banku o przyznanie kredytu hipotecznego.

Wybór ekipy budowlanej

Niektórzy z inwestorów potrafią sami wykonać wiele prac budowlanych. W wielu przypadkach okazuje się, że prace są zbyt ciężkie, za bardzo skomplikowane, a do niektórych zgodnie z prawem budowlanym trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Poza tym najczęściej nie możemy poświęcić aż tyle swojego czasu, by go spędzać na budowie. Dlatego nieodzowne będzie wynajęcie firmy budowlanej.
Do każdych prac na budowie można wynająć inną ekipę. Każdy z nas słyszał opowieści o niesolidnych budowlańcach, o nierzetelnych pracownikach. Dlatego przed wyborem wykonawcy warto przeprowadzić wywiad, porozmawiać ze znajomymi, którzy już budowali, zapytać sąsiada z działki obok. Wziąć też należy pod uwagę to, że dobrzy specjaliści mają napięte terminy. Czasem trzeba będzie poczekać.

Oszczędności i straty

Musimy zatrudnić kierownika budowy, który będzie czuwał nad jakością wykonania robót, ich zgodnością z dokumentacją i prawem budowlanym. Jednak całą organizację przedsięwzięcia i kierowanie bierzemy na siebie. Kiedy budujemy dom systemem gospodarczym, to najbardziej zaoszczędzić możemy na robociźnie. Bardzo wiele prac możemy wykonać samodzielnie, z pomocą rodziny czy znajomych. Wiele osób potrafi wykonać prace instalacyjne, wykończeniowe, porządkowe. Zaoszczędzić też możemy na tym, że wiele firm ma w cenę zakupu towaru wliczony montaż na budowie. Tak jest np. w przypadku okien, stropów czy więźby dachowej. Oszczędności przyniesie też zaangażowanie się w zakupy i logistykę.

Często jednak sami nie możemy wykonać wielu prac z powodu braku odpowiednich umiejętności, narzędzi, uprawnień. Bywa też tak, że nie możemy poświecić inwestycji wystarczającej ilości czasu. Jeżeli nie możemy się należycie zaangażować, warto zastanowić się, czy nie lepiej poświęcić się swojej pracy, zarobić więcej a całą inwestycję zlecić wyspecjalizowanej firmie budowlanej.

Nie zapomnijmy jednak o tym, że największym plusem budowania domu systemem gospodarczym jest satysfakcja, że daliśmy rade i sami zrealizowaliśmy marzenie o własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here