Wylewanie podłóg w starym domu. Czy tą pracę można wykonać samodzielnie?

0
9427
Wylewanie podłóg w starym domu. Czy tą pracę można wykonać samodzielnie?

Wylewanie betonowych podłóg to praca kojarzona przede wszystkim z budowaniem nowych domów. Owszem, tam wylewki betonowe są standardem, jednak takie podłogi można także wykonać w starszych nieruchomościach, gdzie są stare podłogi drewniane. Może i ładne one wyglądają, jednak nie zapewniają odpowiedniej izolacji cieplnej. Czuje się to szczególnie zimą. Chłód znad podłogi wyczuwalny jest bardzo wyraźnie. Siedzenie zimą w pokoju z drewnianą podłogą szybko pozwala się przekonać, jak ważna jest izolacja cieplna podłogi. Chłód bowiem jest wyczuwalny i przenosi się na całe pomieszczenie. Stare podłogi drewniane warto zastapić ocieplonymi, betonowymi. Aby taką podłogę w danym pomieszczeniu wykonać, nie trzeba wynajmować fachowców. Z powodzeniem tą pracę można wykonać we własnym zakresie, pod warunkiem posiadania betoniarki, taczki i kilku narzedzi pomocnych w wyrównywaniu podłogi

Przygotowanie miejsca pod wylewkę i wylewanie podłogi

Przygotowanie miejsca pod wylewkę jest bardzo istotne. Nie wystarczy oczywiście usunięcie starej drewnianej podłogi i belek, na których była oparta. To rzecz jasna należy wykonać, jednak potrzebne jest także podebranie kilkunastu centymetrów gruntu. Warto pamiętać, że betonowa podłoga powinna być ocieplona styropianem o grubości co najmniej ośmiu centymetrów, najlepiej jednak, jeśli będzie to styropian o grubości 10 centymetrów. Sama warstwa betonu nie powinna być cieńsza niż 6 centymetrów. Konieczna jest też warstwa pierwsza, kilkucentymetrowa, na którą trafi styropian. Trzeba więc uzyskać około 20 centymetrów miejsca, liczone od poziomu podłogi sąsiedniego pomieszczenia.

Pierwsza warstwa wylewki

Pierwsza warstwa wylewki może być wylana na grunt, dobrze jednak najpierw ułożyć na nim warstwę gruzu. Przy wylewaniu tej wylewki nie trzeba specjalnie się starać. Nie musi być równa, ani wypoziomowana. Po jej wyschnięciu można przystąpić do położenia na spodzie folii, która uchroni podłogę przed wilgocią z gruntu, później zaś do układania styropianu. Folia powinna wychodzić na ściany i sięgać ponad poziom wylewanej podłogi. Warto pozostawić na środku pomieszczenia puste miejsce, by móc wjeżdżać taczką z betonem – tam styropian ułoży się na końcu. Miejsca, na które będzie wylany beton trzeba oddzielić deskami. Ich kraniec powinien wyznaczać poziom, do którego należy wylewać beton. Deski powinny być proste, położone zaś w pomieszczeniu tak, by krawędź była idealnie pozioma. Wylewana zaprawa powinna być dość luźna, by sama się rozlała i stworzyła idealną, gładką powierzchnię.

Po wylaniu podłogi na bokach pomieszczenia, można w ten sam sposób przystąpić do wylewania podłogi w środkowej części. Oczywiście i tu należy na początek ułożyć styropian. Ułożenie kolejnych desek nie jest konieczne, bowiem założone wcześniej deski w zupełności wystarczą.

Betonowa podłoga. Ile musi schnąć?

Wylana betonowa podłoga oczywiście musi wyschnąć, zanim będzie można na nią wejść. Co ważne – wejść można już gdy beton stwardnieje, nie oznacza to jednak, że na taką podłogę można kłaść płytki czy panele. Aby to było możliwe, podłoga musi mieć określoną wilgotność. Można ją zmierzyć specjalnym urządzeniem lub obserwować kolor betonu. Jeśli jest bardzo jasny to znaczy, że wilgoci w betonie już nie ma i można zakładać na podłogę to, na co się zdecydowaliśmy.

Przed jakimikolwiek pracami przy zakładaniu płytek czy paneli, trzeba oczywiście wyrównać całą podłogę. Konieczne jest usunięcie desek poziomujących i wypełnienie tych miejsc betonem, który także powinien wyschnąć Jeśli pomimo starań podłoga nie jest idealnie równa, można wykonać tak zwane zacieranie podłogi na mokro, ewentualnie wylać posadzkę samopoziomującą. Stworzy ona idealnie gładką i równą powierzchnię.

Montaż paneli lub płytek

Wylewając podłogę trzeba pamiętać, by jej poziom był minimalnie niższy niż w sąsiednim pomieszczeniu, aby znalazło się miejsce na panele lub płytki. Po ich założeniu bowiem poziomy podłóg w sąsiednich pomieszczeniach powinny być takie same. Szczególnie jest to istotne w przypadku paneli czy wykładzin. Przy płytkach nie jest to bardzo dużym problemem. Jeśli poziom podłogi będzie zbyt niski, zawsze będzie można go wyrównać, pokrywając podłogę grubszą warstwą kleju do płytek. Przed założeniem paneli lub płytek, trzeba oczywiście odciąć folię, która jest przy brzegach podłogi i ścian. Na koniec, niezbędne jest założenie odpowiednio dobranych listew przypodłogowych. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak poprawia wygląd pomieszczenia. Tak przygotowane pomieszczenie można meblować i w pełni z niego korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here