Alternatywy wykończenia wnętrz łazienkowych bez stosowania płytek

0
334
Alternatywy wykończenia wnętrz łazienkowych bez stosowania płytek

Alternatywy wykończenia wnętrz łazienkowych bez
stosowania płytek
W ostatnich latach zaczęły pojawiać się nowatorskie alternatywy dla tradycyjnych płytek łazienkowych, które zdaniem wielu projektantów są w stanie zmienić i poprawić w kilku aspektach środowisko łazienki.
Te rozwiązania w rzeczywistości mogą okazać się bardziej funkcjonalne, trwalsze, cechujące się wyższymi standardami higienicznymi oraz łatwiejsze i szybsze w montażu.
Łazienka z żywicą
Łazienka z żywicą jest ze wszystkich rozwiązań najbardziej preferowaną alternatywą ze względu na swój techniczny charakter, gdyż żywica charakteryzuje się takimi zaletami, jak:
jest odporna na wilgoć (dlatego mniej jest podatna na powstawanie pleśni),
jest wysoce higieniczna, ponieważ jest to materiał wodoodporny i łatwy do czyszczenia,
jest trwała w czasie, ponieważ nie poddaje się łatwo zniszczeniu,
można ją kłaść na istniejące płytki ceramiczne, co przyspiesza i optymalizuje prace remontowe (przed położeniem warstwy żywicy należy jednak przygotować specjalny podkład, który poprawi przyczepność samej żywicy, a także pozwoli uniknąć widoczności spoin istniejących płytek ceramicznych) i
może być stosowana zarówno na ścianach, jak i podłogach bez przeciwwskazań do wykorzystania jej wewnątrz kabiny prysznicowej.
Do tych cech technicznych należy dodać walory estetyczne, które zapewnia zastosowanie żywicy.
Żywica jest w istocie zdolna do stworzenia środowiska o jednorodnym i jednolitym wykończeniu, a także do samodzielnego wyposażenia łazienki, czyniąc ją elegancką i ponadczasową, pozwalając na wybór pomiędzy różnymi wykończeniami, gładkimi lub teksturowanymi. Żywica pozwala również na duży wybór zróżnicowanej gamy kolorów.
Ponadto, zastosowanie żywicy daje możliwość całkowitego pokrycia umywalek, pryszniców i wanien, dodając oryginalności i wyjątkowości otoczeniu, zarówno w nowoczesnych łazienkach rustykalnych, jak i w klasycznych wnętrzach łazienkowych.
Należy też pamiętać, że żywica epoksydowa ściśle przywiera do betonu, nie pozwalając na jakikolwiek rozwój bakterii, a dodatkowo jest nieprzepuszczalna, wodoodporna i zawiera w sobie dodatkowe właściwości antybakteryjne.
Łazienka z mikrocementu
Wśród możliwych alternatyw dla łazienki bez płytek jest stworzenie wnętrza łazienkowego w mikrocemencie, wykończeniu, które ma takie same właściwości jak żywica. Podobnie jak w przypadku żywicy, zastosowanie mikrocementu umożliwia stworzenie unikalnego, jednorodnego i bezspoinowego środowiska, indywidualizację koloru i wykończeń, a także możliwość całkowitego pokrycia pozostałych elementów mebli łazienkowych.
Jest to bowiem materiał naturalny, bardziej oddychający niż żywica (co eliminuje ryzyko pleśni) i bardziej odporny na zużycie.
Jednak prawdziwą zaletą mikrocementu jest to, że w przeciwieństwie do niektórych żywic dostępnych na rynku, które mają tendencję do żółknięcia, jest on stabilny w czasie i nie podlega żadnym zmianom kolorystycznym.
Łazienka z mikrocementu jest obecnie popularnym trendem w aranżacji wnętrza łazienkowego oraz oznaką nowoczesności i prestiżu, a ponadto mikrocement można łatwo i harmonijnie dopasować do innych materiałów.
Łazienka pokryta drewnem
Drewno ze swej natury jest materiałem naturalnym, który jest bardzo podatny na działanie wilgoci, natomiast łazienka jest prawdopodobnie najbardziej mokrym pomieszczeniem w domu, więc te dwie rzeczy tak naprawdę nie pasują do siebie.
Łazienka w drewnie to doskonały wybór, ponieważ obecnie nowoczesne technologie umożliwiają wykonanie nowoczesnej boazerii drewnianej i jej impregnację, gwarantując materiałowi poddanemu obróbce taką samą odporność na wilgoć jak niektóre z materiałów wymienione powyżej. Łazienka w drewnie zdecydowanie wymaga więcej konserwacji, ale natura i ciepło drewna jest wyjątkowe.
Na potwierdzenie tego należy zaznaczyć, że jedne z najlepszych firm produkujących meble łazienkowe wykonują również wanny i umywalki z drewna.
Skoro producenci badają wodę i jej właściwości na swoich produktach, to dlaczego nie
usunąć z naszych umysłów tabu drewna w łazience, jak również położenia parkietu w tym środowisku?
Drewno staje się coraz chętniej wykorzystywanym materiałem jako wykończenie wnętrza łazienki, ponieważ posiada wyjątkowo wysokie walory estetyczne, ma dobrą izolację akustyczną i jest przyjemne w dotyku. Ponadto jest łatwe w pielęgnacji i konserwacji oraz można je z łatwością dopasować do prawie każdego wystroju łazienki.
Łazienka z gresu
Gres jest niewątpliwie płytką ceramiczną, ale jeśli szukamy alternatywy dla płytek, bo chcemy uniknąć widocznych fug, dobrym wyborem jest zastosowanie wielkoformatowych płyt gresowych.
Wielkoformatowe płyty gresowe pozwalają na odtworzenie różnych wykończeń, od efektu materialnego jednolitego koloru (jak żywica) po marmur lub metal. Dzięki płytom wielkoformatowym fugi są zredukowane do minimum, co czyni to rozwiązanie doskonałą alternatywą dla stosowania płytek.
Płytki gresowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, praktycznie w ogóle nie nasiąkają, a dzięki szkliwionej powłoce są odporne na zabrudzenia, a dodatkowo produkowane są w kompleksowej gamie kolorystycznej.
Łazienka bez płytek jest łazienką wyjątkową, a można ją przyrównać do salonu z kominkiem.
Z pewnością te wykończenia pomagają, gdy trzeba urządzić strych lub zbudować dom z poddaszem, biorąc pod uwagę specyfikę nachylenia na niskich wysokościach. Jednak wielu projektantów wnętrz jest zdania, że płytki z czasem znikną na rzecz żywicy, mikrocementu i drewna.
Badania w tym sektorze koncentrują się na przekształcaniu tradycyjnych płytek w coraz większe lub mniejsze formaty (mozaiki i mikromozaiki), które sprawiają, że łazienka w obu przypadkach może stać się równie reprezentacyjna jak nowoczesne zasłony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here