Na co zwracać uwagę sprzedając nieruchomość

0
322
Na co zwracać uwagę sprzedając nieruchomość

Kiedy nie umie się utrzymać dotychczasowego mieszkania lub domu, trzeba niestety pomyśleć o jego sprzedaży i zamianie na mniejsze lokum. Gdy trzeba się przenieść na mniejsze mieszkanie jest to mniejszy ból, niż kiedy trzeba się z domu jednorodzinnego przenieść na mieszkanie. Kiedy ktoś jest przyzwyczajony do przydomowego ogródka, trudno jest się mu przestawić do posiadania tylko balkonu, niestety przyzwyczajenia i tęsknota robią swoje. Sprzedając dom lub mieszkanie trzeba się wystrzegać oszustów.

Często zdarzają się sytuacje, kiedy przy umowie przedwstępnej zapłacono zaliczkę, zaś pozostałość kwoty pochodzić miała z wziętego na ten cel kredytu. Oszustwo polega na tym, iż pieniądze mają zostać przelane na konto bankowe po podpisaniu umowy sprzedaży. Po wizycie u notariusza sprzedający sprawdza swoje konto, a ono niestety nadal świeci pustkami. Najlepiej jest sprzedając nieruchomość umówić się z kupującym, iż przy notariuszu zostanie przekazana reszta należnej kwoty ze sprzedaży. Przykro jest o tym mówić, ale w dzisiejszych czasach można się natknąć na oszusta nawet o tym nie wiedząc. Ściągnięcie pieniędzy jest niby łatwe, ale tak naprawdę trzeba się nachodzić po sądach, stracić czasu i tak naprawdę nie można do końca być pewnym, iż cokolwiek da się wskórać. Kiedy już się bez problemów sprzeda nieruchomość, trzeba się dowiedzieć jakie podatki są do opłacenia.

Zawsze trzeba zapłacić podatek dochodowy, ale w niektórych przypadkach nie jest to konieczne. Ta sama sytuacja tyczy się VAT-u. Niekiedy jego zapłacenie jest konieczne, ale większość transakcji jest z tego zwolnionych. VAT muszą płacić osoby, które prowadzą lub prowadziły kiedykolwiek działalność gospodarczą. Sprzedaż przez nich majątku osobistego jest niestety opodatkowana i VAT-em i podatkiem dochodowym. Czasami daje się przepisy podatkowe obejść, ale lepiej nie próbować. Cena nieruchomości, którą się sprzedaje musi być adekwatna do jej wartości, ponieważ kupujący nie będzie chciał za nią przepłacać i pójdzie szukać dalej, czegoś tańszego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here