Dom z naszych marzeń czy normalna, użyteczna nieruchomość?

0
302
Dom z naszych marzeń czy normalna, użyteczna nieruchomość?

Decydując się na budowę domu, wiele osób zastanawia się jaki projekt wybrać i jaki dom będzie tym idealnym. Dla większości osób najważniejszym warunkiem musi być użyteczność domu, niestety jest także niemała grupa osób, która budując dom, chce się pokazać. Domem udowodnić swój status materialny i pozycję życiową. Takie osoby decydują się na domy piękne, nowoczesne i bardzo modne, jednak z użytecznością mającą niewiele wspólnego. Czym zatem się kierować przy zlecaniu projektu domu lub kupowaniu projektu gotowego? Dobrze jest, jeśli dom wygląda świetnie, jednak nie powinno to być najważniejsze.

Nieruchomość modna czy użyteczna?

Modna nieruchomość, z pewnością będzie robić dobre wrażenie. Będzie nieruchomością, której będą zazdrościć nam sąsiedzi czy znajomi. Jeśli jednak postawimy na super modny dom, który będzie wyglądać jak na folderze reklamowym, możemy mieć problem z jego użytecznością. Nie wszystkie rozwiązania architektoniczne w takim domu są bowiem ładne i jednocześnie praktyczne. Nie wszystkie elementy wykończenia będą sprawdzać się w praktyce. Wystarczy choćby wybranie złych materiałów na wykończenie podłóg. Piękne, lśniące płytki, wyglądające na bardzo drogie, mogą być ładne w chwili założenia. Później zaś – na przykład – mogą być kłopotliwe. Utrzymanie czystości na takich płytkach może być niemałym wyzwaniem. Duże okna zapewnią niemało światła w nieruchomości. Jeśli jednak będzie to nieruchomość zlokalizowana na terenach wiejskich, gdzie się kurzy i lata dużo owadów, mogą szybko ulegać zabrudzeniu, a mycie ich zawsze będzie kłopotliwe. Piękny dach, w domu zlokalizowanym blisko drzew, może wyglądać ładne przez chwilę. Opadające liście, mech, kurz, mogą spowodować, że szybko stanie się dachem nieatrakcyjnym. Owszem i mycie dachu można zlecić, zawsze jest to jednak kłopotliwe i kosztowne.

Chęć posiadania pięknego domu nie jest rzecz jasna niczym złym. Zawsze jednak – już na etapie projektowania lub wybierania projektu – warto zastanowić się, czy dane rozwiązania nie utrudnią nam życia w naszym domu. Jeśli przypuszczamy, że tak będzie, o wiele lepiej dokonać zmian lub zdecydować się na inny projekt domu. Wielu zmian można oczywiście też dokonać w trakcie budowy. Kolory ścian, dachu czy płytek łazienkowych to nie są rzeczy zawarte w projekcie. Z powodzeniem można więc na etapie budowy domu zmieniać decyzje i wybierać materiały, które może będą mniej atrakcyjne ale bez wątpienia w praktyce sprawdza się lepiej.

Dom ma nie tylko wyglądać

Wygląd domu ma oczywiście bardzo duże znaczenie. Już na etapie projektowania czy też wyboru projektu domu, warto podążać za swoimi marzeniami i decydować się na projekt, dzięki któremu powstanie dom, który będzie ładny, który będzie nam się podobać. Nie można jednak zapominać, że dom ma nie tylko wyglądać. Ma to być miejsce, w którym będziemy przebywać z przyjemnością. Nieruchomość użyteczna, w której będzie się mieszkać bez problemów z utrzymaniem w domu czystości czy też ograniczania się w codziennym życiu, byle tylko zachować nieruchomość w idealnym stanie. Dom ma być też częścią naszego życia, nikt zaś nie powinien mieszkać w takim, w którym trzeba uważać na każdy krok czy każdą decyzję. Powinien być ładny, jednocześnie jednak nie powinien przypominać wnętrza muzeum czy galerii, gdzie na pewne rzeczy lepiej tylko patrzeć. Nie można zapominać, że dom będzie tętnił życiem, będą poruszać się po nim mieszkańcy i goście. Mogą brudzić, przypadkowo coś zniszczyć, czy poplamić. Tworzenie idealnego, drogiego wnętrza nie ma więc sensu. Tak samo z zewnątrz, dom powinien wyglądać dobrze, jednak nie musi doskonale, bowiem często kończy się to jednym – koniecznością wielu prac i nakładów finansowych by taki wygląd domu utrzymać na stałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here