Wynajem mieszkania, czyli udostępnienie lokalu osobie trzeciej za opłatą to dziś bardzo często stosowana forma dysponowania własnym lokalem mieszkalnym. W szczególności dotyczy on osób, które zdecydowały się na zakup inwestycyjny – tak, by w przyszłości czerpać z niego zyski. W takiej sytuacji nieruchomość pozostająca naszą własnością użytkowana jest przez najemcę, a my cieszymy się z tego tytułu dopływem gotówki. Jednak by w pełni bezpiecznie i legalnie korzystać z tego rodzaju przychodów należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Umowa i jej zgłoszenie
Umowa, którą podpiszemy z najemcą to najważniejsza i niepomijalna część procesu wynajmowania lokalu. Zawiera ona wszystkie warunki ustalone z osobą, która zamieszka w lokalu. Oczywiście nie mogą się w niej znaleźć zapisy niezgodne z powszechnie obowiązującymi regulacjami. Jednak stosując prawo swobody zawierania umów należy zabezpieczyć swoje prawa w należyty sposób. W dokumencie powinien znaleźć się spis całego wyposażenia mieszkania, wraz z opisem jego stanu. Należy też pamiętać o ustaleniu dogodnego dla obu stron czasu wynajmu, terminu wypowiedzenia i wysokości kaucji zabezpieczającej interesy wynajmującego w przypadku uszkodzeń w lokalu. Umowę tą, po jej spisaniu i podpisaniu przez strony należy niezwłocznie zgłosić do urzędu skarbowego, gdyż od najmu obowiązkowo odprowadzany jest podatek.
Opłaty
Strony ustalają wysokość czynszu za najem oraz wysokość i terminy płatności wszystkich opłat związanych z lokalem, a także sposób i termin ich opłacania. Należy pamiętać, że prócz najważniejszej opłaty, która będzie naszym zarobkiem trzeba zapewnić regularne opłacanie czynszu do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, a także pokrywanie kosztów mediów (prąd, woda, ogrzewanie) oraz dodatkowych, jak abonament za dostęp do Internetu czy telewizję kablową. Warto zatem ustalić i wpisać w umowie kto, kiedy i w jaki sposób ma te opłaty regulować. Właściwe zadbanie o odpowiednie zapisy pozwoli nam spokojnie cieszyć się z realizacji umowy.
Zmiany w mieszkaniu
Każdy, kto przebywa w lokalu dłuższy czas może mieć chęć dostosowania go do swoich potrzeb. Dlatego też warto z góry ustalić jakie zmiany w mieszkaniu będzie mógł wykonać najemca bez każdorazowego konsultowania z wynajmującym. Może to dotyczyć np. zawieszenia obrazu czy wstawienia dodatkowych mebli. Przydatne może być wykonanie dokumentacji fotograficznej mieszkania przed wprowadzeniem się najemcy. Może ona posłużyć do ewentualnego skonfrontowania aktualnego stanu lokalu z pierwotnym podczas jego zdawania wynajmującemu.
Zwierzęta
Wielu z nas umila sobie życie obecnością w nim zwierząt. Warto pamiętać, że niektórzy pupile mogą powodować trwałe szkody w nieruchomości. Zdarzyć się może podrapanie mebli, podłogi czy nawet nieprzyjemny zapach, który trudno będzie potem usunąć. Dlatego trzeba zadbać o to, by ewentualne szkody powstałe w wyniku bytności zwierząt zostały przez najemcę usunięte lub wynagrodzone (np. rozliczone z kaucji).
Sposób kontaktu z najemcą
Jest to niedoceniana, a bardzo ważna kwestia, którą warto zabezpieczyć w umowie. Wpisanie ustalonego numeru telefonu i adresu e-mail pozwoli na to, by móc w razie konieczności kontaktować się z najemcą telefonicznie i wysyłać dokumenty np. dotyczące zmian w opłatach za media. Nie zaszkodzi też wpisanie zasady, że wszelka korespondencja będzie pozostawiana w skrzynce pocztowej – jeśli wolimy ten sposób komunikacji.
Pamiętajmy, że nawet najsympatyczniejszy najemca może chcieć wykorzystać wszelkie luki w umowie na swoją korzyść. By nie narazić się na straty warto, niezależnie od zaufania wobec lokatora naszego mieszkania zabezpieczyć się przed wszelkimi ewentualnościami.