W jaki sposób zaplanować oświetlenie?

0
315
W jaki sposób zaplanować oświetlenie?

Właściciel domu lub mieszkania na etapie wykończenia wnętrz musi podjąć bardzo wiele decyzji, z których większość dotyczy konieczności zakupu konkretnych sprzętów i akcesoriów. Bardzo często podjęte nierzadko naprędce decyzje mają realny wpływ na komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń, a także koszty eksploatacji, jakie ponosi ich właściciel.

Światło do salonu

Już na etapie realizacji inwestycji warto pomyśleć, aby zastosowane rozwiązania były nie tylko eleganckie, ale zarazem łączyły w sobie praktyczność i ekonomię. Wybierając rodzaj oświetlenia musimy podjąć szereg decyzji. Dobrym sposobem na przykład w salonie, jest wybór kilku różnego rodzaju źródeł światła. Dzięki temu możemy stworzyć przyjemny nastrój zapalając lampę stojącą, zamiast górnego światła. Bardzo dobrze w takiej sytuacji również się sprawdzi możliwość regulacji natężenia światła.

Szeroka oferta lamp

Dużo wątpliwości pojawia się w głowach klientów, których przedmiot zainteresowania stanowi m.in. oświetlenie. Muszą oni dokonać wyboru pomiędzy co najmniej kilkoma rodzajami elementów, których ceny potrafią być niesamowicie zróżnicowane. Okazuje się, że większość klientów popełnia podstawowe błędy, które znacząco wpływają na komfort przebywania w konkretnych pomieszczeniach. Bardzo duże znaczenie mają przede wszystkim temperatura barw oraz wskaźnik oddawania kolorów, który powinien być dopasowany do typu wnętrza. Światło białe to odpowiednia temperatura barw do powierzchni biurowych, ponieważ pozwala ono na odpowiedni poziom koncentracji. Relaksacyjnym walorami mogą pochwalić się elementy oświetleniowe, które cechują ciepłe barwy.

Ciepła barwa w salonie i sypialni

O takie warto zadbać przede wszystkim w salonie oraz w sypialni. Niektórzy klienci mogą mieć wątpliwości, w jaki sposób klasyfikować barwę ciepła. Okazuje się, iż ciepłą barwę gwarantują żarówki poniżej 3300 K, światło neutralne proponują żarówki do 5300 K, gdy ze światłem zimnym mamy do czynienia w przypadku żarówek powyżej 5300 K. Wskaźnik oddawania kolorów w domowych warunkach powinien wynieść około 80. Oznacza on, iż światło bardzo dobrze odwzorowuje kolory przedmiotów, na które pada. Nawet nastrojowe oświetlenie, które zostanie stworzone przy wykorzystaniu diod LED będzie stanowiło niebagatelną oszczędność w porównaniu do zwykłych żarówek. Klienci korzystający z diod ledowych w skali roku potrafią płacić za prąd nawet kilkaset złotych mniej.

Jak widać, wybór odpowiedniego oświetlenie do konkretnych pomieszczeń jest bardzo ważny. Z tego względu, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here