Wybór własnych czterek kątów

0
329
Wybór własnych czterek kątów

Coraz więcej Polaków decyduje się na to by posiadać swoje cztery ściany. Jednak wybór na rynku nieruchomości jest ogromny podobnie jak ceny. Wybierając swoje nowe lokum należy podjąć kluczową decyzję – mieszkanie czy dom jednorodzinny. Oba rozwiązania mają swoje plusy.

Co brać pod uwagę wybierając lokalizacje?

Mieszkanie w bloku lub kamienicy będzie z pewnością bliżej centrum niż domek na przedmieściach. To bardzo ważny aspekt dla tych, którzy kierują się przy wyborze lokalizacji miejscem zatrudnienia, bliskością węzłów komunikacyjnych, punktami opieki medycznej, sklepami, usługami gastronomicznymi czy obecnością w pobliżu szkół, przedszkoli i żłobków. W przypadku domu wolnostojącego najczęściej dostęp w granicach dużych miast jest. Jednak często odległości należy liczyć w kilometrach. Chcąc wyjść po podstawowe zakupu nie obejdzie ię bez samochodu. Choć na pewno fani dłuższych spacerów znajdą w tym jakiś urok. Nie mniej jednak w okresie zimowym może to być uciążliwe. Tym bardziej jeśli trzeba posłać dzieci do szkoły. W aglomeracjach miejskich nie ma takiego problemu. Sklepy są zazwyczaj bardzo zagęszczone, występuje też komunikacja miejska oraz usługi przewozu osób. Jednak na pewno jest tam głośniej, gwar miejski, odgłosy z ulicy oraz gorsza jakoś powietrza w chłodnych miesiącach nie każdemu mogą się podobać.

Zwróć uwagę na dłuższą perspektywę

Dla tego podejmując decyzje o własnym lokum należy myśleć nie tylko kredytem ale i perspektywicznie. Kupno mieszkania blisko biura nie ma sensu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakim miejscu będziemy mieszkać za pięć czy dziesięć lat. Może się okazać, że po tym czasie będziemy zmieniać pracę i trzeba będzie tracić mnóstwo czasu na dojazdy. Warto natomiast przeanalizować lokalny rynek nieruchomości. Może się zdarzyć, że nasze mieszkanie znacznie zyska na wartoci. Pamiętajmy jednak, że to rynek, który co kilka lat notuje ostre spadki.

W przypadku mieszkań nie posiadamy ogrodu chyba, że jest przydzielony teren zielony do budynku. Nie możemy też rozbudować lokalu. Inaczej jest w przypadku domów. Tutaj sami bierzemy udział w tworzeniu budynku już na poziomie projektu. Zakładając oczywiście, że nie kupujemy z rynku wtórnego. Jednak nawet tam można pokusić się o pewne modyfikacje w obrębie zabudowań na działce.

Ważny jest również dostęp do mediów. Coraz więcej mieszkań zasila się energią elektryczną. Całe rzędy budynków stają się bez gazowe.W przypadku domu możemy pokusić się zatem o fotowoltaike, która podreperuje budżet w dłuższej perspektywie czasu. Jest to ekologiczne ale daje również pewną niezależność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here