Architektura nowoczesna w Polskim budownictwie

0
317
Architektura nowoczesna w Polskim budownictwie

Od kilku lat w polskim budownictwie widać wyraźny zwrot w stronę architektury nowoczesnej. Dużo większą popularnością cieszą się projekty domów w stylu współczesnym, w formie prostej bryły niż tradycyjne domy o spadzistym dachu. Co ciekawe, właściciele tych domów reprezentują cały przekrój społeczeństwa: od młodych, dynamicznych ludzi, aż po statecznych inwestorów. Projekty domów nowoczesnych to przede wszystkim połączenie minimalistycznej estetyki z funkcjonalnością. Co jeszcze warto wiedzieć o współczesnych domach nowoczesnych?

Zacznijmy od ich wyglądu – projektowanie domów jednorodzinnych zgodnie ze stylistyką nowoczesną to przede wszystkim proste bryły. Budynki współczesne już na pierwszy rzut oka powinny wyglądać elegancko, być pozbawione zbędnych zdobień, charakterystycznych dla budownictwa klasycznego i tradycyjnych, nieco sielankowych obiektów. Typowy dom w stylu modern ma jasną, tynkową elewację, przełamaną ewentualnie wykończeniem z drewna lub kamienia oraz płaski dach, tak zwany stropodach. Hitem ostatnich lat jest stosowanie dużych powierzchni przeszklonych w tego typu budynkach. Projektowanie domów nowoczesnych jest popularne również ze względu na ponadczasowy charakter takich obiektów. Dzięki oszczędnemu stosowaniu elementów dekoracyjnych, które zastępowane są przez elegancki design od elewacji, aż po wybrane modele drzwi i stolarki okiennej, budynki takie wyglądają równie dobrze nawet po kilkunastu latach od zaprojektowania i nie wymagają gruntownych prac renowacyjnych i modernizacyjnych.

Cechą charakterystyczną domów nowoczesnych musi być funkcjonalny rozkład pomieszczeń, dostosowany zarówno do warunków zabudowy działki, jak i komfortu przyszłych właścicieli domu. Ze względu na możliwość swobodnego dopasowania projektu do działki prywatni inwestorzy najczęściej wybierają konstrukcję domu z poddaszem użytkowym. Ten rodzaj zabudowy jest też uważany za najbardziej energooszczędny i tańszy w eksploatacji niż domy parterowe.

Domy nowoczesne są projektowane również z myślą o wykorzystaniu technologii energooszczędnych i inteligentnych systemów zarządzania. Architekt (Szczecin) powinien jeszcze na etapie prac projektowych uwzględnić możliwości zastosowania urządzeń inteligentnych, które w znacznym stopniu poprawiają funkcjonalność domu. Dzieje się to między innymi dzięki zintegrowanej konfiguracji sprzętów podpiętych pod jeden system – tym samym właściciel może zaprogramować działanie poszczególnych elementów wyposażenia zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami, a nawet zarządzać nimi zdalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here