Ceny nieruchomości spadają

0
284
Ceny nieruchomości spadają

Spadające ceny nieruchomości sprawiły, że banki udzielające kredytów hipotecznych poczuły się niepewnie. Zdarza się, że wartość nieruchomości, która zabezpiecza kredyt jest niższa od jego wartości. Dotyczy to przede wszystkim kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich. Część banków żąda od swoich klientów natychmiastowej spłaty części zadłużenia lub dodatkowego zabezpieczenia.

Co zrobić, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji?
Przede wszystkim starannie przeczytać umowę kredytową. Niestety, zdecydowana większość osób, które zaciągają kredyty nie przywiązuje wystarczającej uwagi do zapisów umowy w momencie jej podpisywania. Tymczasem w umowie często znajduje się paragraf, który mówi o tym, że bank ma prawo do zmiany formy zabezpieczenia kredytu.

Jeśli bank zwróci się do nas z prośbą o doubezpieczenie nieruchomości, powinien wskazać paragraf umowy, który go do tego upoważnia. Powinniśmy sprawdzić także, czy umowa reguluje kwestie ponownej wyceny nieruchomości w celu aktualizacji jej wartości. Jeśli umowie nie ma takich zapisów, możemy nie zgodzić się na wycenę. Jeśli takie zapisy istnieją, powinniśmy zorientować się, kto będzie obciążony kosztami dodatkowej wyceny. Jeśli to my będziemy musieli je opłacić, możemy zaproponować bankowi inną formę dodatkowego zabezpieczenia. Gdy w grę wchodzą kredyty hipoteczne, dobrym rozwiązaniem może okazać się poręczenie któregoś z członków rodziny.

Witam, nazywam się Joanna Morawiec jestem redaktorem portalu Informacjakredytowa.com, należącej do firmy Altberger. Moja praca polega na promocji banków i produktów bankowych w Internecie, a także na analizie zmian jakie zachodzą w sektorze finansowym. Moją przygodę z finansami rozpoczęłam w Akademii Polonijnej, gdzie przez dwa lata studiowałam “finanse i bankowość”, chociaż ukończyłam, “rachunkowość i podatki”, a także “pośrednictwo w obrocie nieruchomościami”, sektor bankowy zawsze był dla mnie inspiracją i sprawił, że do dnia dzisiejszego powracam do niego w publikacjach i felietonach. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub jeżeli chcesz poznać finanse od ciekawszej strony, zapraszam do subskrypcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here