Remonty nieruchomości

0
476
Remonty nieruchomości


Czy wszyscy zaczęli się budować i remontować jednocześnie? Czy panuje teraz “moda na remonty”? Przeglądając grupy tematyczne w serwisach społecznościowych można zauważyć wzmożoną aktywność w kwestiach okołobudowlanych. Ludzie często szukają tam inspiracji, ale też porad oraz sprawdzonych ekip. Nie jest to raczej kwestia obecnych trendów, choć i nimi kierują się niektórzy podejmując decyzję o remoncie. Spotkałam się zarówno z osobami, które raz w roku zmieniają płytki w kuchni i łazience, bo zmienia się moda, jak z ludźmi, który remont robią “raz, a porządnie”, na lata. Dlaczego obecnie ciężko wyremontować mieszkanie lub wybudować dom w krótkim czasie? Pomijając kwestie prawne, czyli wszelkie zgody i pozwolenia oraz czas ich realizacji, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, z których każdy wymaga poświęcenia mniejszej lub większej ilości czasu.

Przyczyna. Na remont lub budowę decydujemy się z różnych powodów. Często jesteśmy do tego zmuszeni, bo na przykład nawaliła instalacja elektryczna lub zalał nas sąsiad z piętra wyżej, który zapomniał zakręcić kran przygotowując sobie kąpiel. Czasem mamy ochotę po prostu zmienić coś wokół siebie, odświeżyć kolory na ścianach, zmienić ustawienie mebli. A może uzbieraliśmy pokaźną sumę pieniędzy i zakupiliśmy działkę budowlaną w urokliwym miejscu nad morzem, na której zamierzamy zbudować swoją przystań i miejsce do ucieczki z ciasnego M-3 w mieście? Każdy powód jest dobry aby remontować.

Wiele osób korzystając z braku podatku katastralnego w Polsce, decyduje się na zakup nieruchomości (najczęściej mieszkań) pod wynajem. Zdarza się, że jest to kilka mieszkań na raz, w których w zależności od stanów technicznych trzeba zatrudnić kilka ekip jednocześnie lub jedną ekipę na dłużej, co powoduje, że jest ona w tym czasie praktycznie niedostępna dla innych.

Projekt. W zależności od tego, czy mamy już doświadczenie w projektowaniu wnętrz lub budynków, robimy to sami lub zatrudniamy odpowiedniego fachowca. Nie wszyscy wiedzą, że do wykonania większości prac remontowych potrzebujemy pozwolenia oraz projektu! Należy pamiętać, że na wiele rzeczy potrzeba nam oddzielnych projektów, np. projekt instalacji gazowej, projekt instalacji grzewczej, zagospodarowania ogrodu, projekt umeblowania kuchni itp. Dużym ułatwieniem jest, jeśli jesteśmy zdecydowani na dany styl oraz jesteśmy w stanie sami dobrać materiały, kolory i dodatki tak aby nasze mieszkanie tworzyło później spójną całość. Jednak niektóre osoby i do tego zatrudniają projektantów, którzy zaprojektują przestrzeń według wytycznych. Od tego oczywiście również zależy czas wykonania projektu.

Materiały.

Odpowiednia ekipa. Jeśli chcemy aby nasz remont został wykonany profesjonalnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie ze sztuką budowlaną, należy rozejrzeć się za budowlańcami z doświadczeniem. Najlepiej jest szukać wykonawców z polecenia znajomych czy rodziny, ponieważ możemy wtedy obejrzeć efekty na własne oczy. Dobrze jest też samemu przeszkolić się z podstaw, żeby móc samemu oceniać i kontrolować jakość wykonywanych prac. W trakcie poszukiwań warto również zwrócić uwagę na terminy rozpoczęcia prac oferowane przez dany zespół oraz o ceny ich usług. Może się oczywiście zdarzyć, że akurat trafimy na odpowiedni moment i ekipa będzie mogła rozpocząć prace w ciągu kilku dni, lecz w dużej ilości przypadków należy być czujnym. Może się bowiem zdarzyć, że ekipa posiadająca krótkie terminy, nie będzie tak dobrze wykonywała swoich usług, jak ta, na której wejście na plac budowy będzie trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Chodzi o to, że dobry budowlaniec ma zawsze “zawalony” kalendarz. Jeśli chodzi o ceny, będą one różne w danych regionach i w zależności od zakresu i rodzaju wykonywanych prac budowlanych. Cennik można sprawdzić klikając tutaj. Czerwona lampka powinna się zapalić, kiedy ekipa zawoła sobie “za tanio”. Kto nie byłby chętny zgodzić się na zatrudnienie firmy, która liczy sobie o kilka tysięcy złotych mniej niż inne i to w dodatku z długimi terminami? Otóż trzeba uważać i nie dać się złapać na różne sztuczki i próby oszustw. Z każdym wykonawcą należy sporządzić umowę z dokładnie wyodrębnionymi pracami do wykonania, terminami, wynagrodzeniem, karami umownymi itp. Przed podpisaniem umowy polecam dokładnie sprawdzić daną firmę np. w Internecie podając jej NIP, pytając innych o jakość wykonanych przez nią prac.

Podsumowując. Można powiedzieć, że obecnie rynek prac remontowo-budowlanych przechodzi swoiste oblężenie. Decydując się na remont lub budowę wymarzonego domu musimy brać pod uwagę wiele czynników, które niejako wpływają na czas trwania całego przedsięwzięcia. Od podjęcia decyzji, poprzez uzyskanie pozwoleń, wykonanie projektów, zakup materiałów, zatrudnienie ekipy do odebrania kluczy może minąć od kilku tygodni do nawet kilku lat. Nie bójmy się jednak! Zawsze warto przejść przez mękę, aby potem móc usiąść w salonie lub na tarasie z kubkiem parującej herbaty i pomyśleć “niczego nie żałuję, nareszcie spokój”…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here