Płytki ceramiczne – na co zwracać uwagę?

0
326
Płytki ceramiczne – na co zwracać uwagę?

Kiedy decydujemy się na zakup płytek ceramicznych w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich kolorystykę oraz wzornictwo zapominając czasami, że o finezyjności i atrakcyjności materiału wykończeniowego decyduje także jego format. W zakresie wymiarów płytek trendy zmieniają się regularnie co kilka lat, dlatego raz popularne są drobne, wręcz mozaikowe elementy, a raz duże płytki ceramiczne o nietypowym kształcie. Bez względu jednak na zmieniające się cyklicznie mody i trendy, mamy możliwość zaopatrzenia się w materiały uniwersalne, o klasycznych wymiarach i kolorach, dzięki czemu możemy uzyskać w przestrzeni swoich łazienek efekt ponadczasowy. Ze względu na to, że łazienka jest miejscem, które remontujemy zwykle raz na kilka lat, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i zdecydować się na materiał, który nie będzie wymagał wymiany po kilku miesiącach.

Małe płytki i mozaiki od wielu lat doskonale sprawdzają się jako element wykończeniowy ścian kabin prysznicowych oraz obudowywania wanien i brodzików, przede wszystkim dlatego, że dają interesujący efekt aranżacyjny, jednak w ofercie producentów pojawiają się także duże płytki, na przykład takie w formatach 20×120, 60×120 czy 40×100. Takie płytki ceramiczne, wbrew pozorom, nie są przeznaczone do pokrywania ścian dużych łazienek. Duży format doskonale sprawdza się na ścianach małych pomieszczeń, które wymagają intensywnych manipulacji przestrzenią i optycznego powiększenia. Umiejętne układanie płytek pozwala na wydłużenie i poszerzenie łazienki, dlatego też jeżeli nasze pomieszczenie kąpielowe wydaje się nam za niskie, warto pokusić się o zaopatrzenie się w podłużne płytki, które będą układane w pionowe pasy, umiejętnie „wydłużające” ściany.

Najwięcej problemów sprawia nam zwykle właściwie obliczenie ilości potrzebnego materiału, dlatego też warto dobrze obmierzyć swoją łazienkę zostawiając jednocześnie pewien margines – płytki ceramiczne są elementem, który lubi pękać, warto więc mieć w zanadrzu dodatkowy kartonik z płytkami, który sprawdzi się jako pudełko rezerwowe, po które nie będziemy musieli jechać do sklepu czy sprowadzać kilku elementów na specjalne zamówienie. Żeby dobrze obliczyć ilość potrzebnych płytek, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów takich, jak wielkość powierzchni oraz powierzchnia ścian i podłogi, które przekładają się na ilość niezbędnego materiału. Aby obliczyć wielkość powierzchni musimy wiedzieć jakie mamy ściany, dlatego też mierzymy szerokość każdej ściany, dodajemy do siebie szerokości wszystkich ścian, a następnie uzyskany wynik mnożymy przez wysokość, do której chcemy położyć płytki. Warto pamiętać, żeby od otrzymanego wyniku nie odejmować ewentualnych luk i otworów, ponieważ uzyskany zapas przyda nam się na ewentualne straty w materiałach. W przypadku podłogi wystarczy zmierzyć długość i szerokość podłogi, a uzyskane wyniki pomnożyć przez siebie.

Z taką wiedzą jesteśmy już lepiej poinformowani i jesteśmy w stanie precyzyjniej rozplanować swoje wydatki czy też odgórnie ustalić budżet na całkowity remont. Warto zwracać uwagę także na parametry płytek, przede wszystkim dlatego, że wiele z nich różni się od siebie nie tylko nazwą producenta, ale i stopniem jakości, warto więc pilnować, aby wybrane przez nas płytki posiadały określone aspekty takie, jak wysoka klasa ścieralności, mrozoodporność ( w przypadku płytek przeznaczonych na dwór), antypoślizgowość oraz nasiąkliwość. Płytki ceramiczne słabej jakości mogą być nie tylko mniej trwałe i mniej odporne na zabiegi czyszczące, ale i mniej bezpieczne. Ze względu na to, że w przestrzeni łazienki jesteśmy narażeni na stałą obecność wilgoci, śliskie płytki mogą sprawić, że będziemy się po nich poruszać wyjątkowo niestabilnie. Płytki podłogowe oznaczone są od R9 do R13, gdzie im wyższa wartość, tym mniej śliskie płytki, dlatego też warto przeznaczyć czasami większą sumę pieniędzy i zaopatrzyć się w materiał, który będzie solidny i posłuży nam przez kilka lat w niezmienionej formie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here