Domy szeregowe zyskują na popularności. Są to zabudowania połączone jedną, bądź dwiema ścianami z sąsiednim, takim samym segmentem mieszkalnym. Zabudowana ta posiada co najmniej trzy segmenty – dwa narożne i co najmniej jeden środkowy. Dom szeregowy zazwyczaj jest budynkiem piętrowym, bądź z poddaszem użytkowym. Szeregowce zazwyczaj stawiane są na mniejszych działkach w miastach, tym samym można połączyć mieszkanie poza blokiem bądź kamienicą z miejskim życiem, dodatkowo posiadając swój własny kawałek zieleni do zagospodarowania. Taki kompromis jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które niekoniecznie chcą decydować się wiejskie życie, lecz również nie chcą mieszkać w zabudowaniach wielorodzinnych, jakimi są bloki.
Wady zabudowań szeregowych.
- Brak wpływu na wygląd poszczególnych segmentów – każdy dom z zabudowania szeregowych jest taki sam, z tym samym rozkładem pomieszczeń i praktycznie niemożliwe jest, by dostosować go indywidualnie.
- Brak możliwości rozbudowy lub adaptacji domu.
- Zabudowa piętrowa – dla osób starszych bądź schorowanych, korzystanie ze schodów będzie dość uciążliwe.
- Problemy z doświetleniem pomieszczeń – tego typu zabudowa, niestety, nie sprzyja dobremu napływowi światła słonecznego.
- Bliskie sąsiedztwo innych rodzin – budynki połączone są ścianami, jedynie narożne budynki mają po jednym sąsiedzie. Środkowe segmenty są połączone z dwóch stron.
Zalety zabudowań szeregowych.
- Jednolita elewacja budynku – estetyczna i spójna całość.
- Atrakcyjna lokalizacja – osiedla domków szeregowych zazwyczaj budowane są na obrzeżach miast, co pozwala na miejskie, wygodne życie, ze świetnie zorganizowaną infrastrukturą, jednak wśród bardziej zielonej okolicy, często posiadającej swoje sklepy, place zabaw, boiska, siłownie na wolnym powietrzu czy w niedalekiej odległości od parków.
- Własny ogród – zazwyczaj są to malutkie ogródki, jednakże wystarczające do odpoczynku lub zagospodarowania do niewielkiej uprawy roślin czy warzyw.
- Podział domu na część dzienną i nocną – zazwyczaj domy szeregowe rozplanowane są w taki sposób, by część dzienna – salon, gabinet, kuchnia, wyraźnie odznaczały się od części nocnej – sypialni. Najczęściej część dzienna mieści się na parterze, natomiast część nocna na piętrze.
- Własne wejście – w zabudowie szeregowej każdy segment ma własne, prywatne wejście. Jest to olbrzymim plusem, ponieważ nie musimy współdzielić żadnej części z innymi osobami.
- Poczucie bezpieczeństwa – dzięki bliskości innych osób człowiek czuje się bezpieczniej, nie inaczej ma się to w zabudowie szeregowej.