Inwestowanie w budowę mieszkań na sprzedaż

0
267
Inwestowanie w budowę mieszkań na sprzedaż

Firmy budowlane robią dzisiaj wszystko, co tylko znajduje się w ich mocy, aby skutecznie zwiększyć sprzedaż własnych mieszkań i napędzić popyt na nieruchomości. Nie jest to oczywiście zadanie proste ani uzależnione tylko i wyłącznie od firm deweloperskich czy budowlanych, albowiem bardzo duży wpływ na sprzedaż mieszkań, podobnie jak w każdym innym mieście na świecie, ma zaangażowanie kapitału bankowego w akcje kredytowe, gdyż to kredyty hipoteczne w największym stopniu umożliwiają młodym osobom zrealizowanie swojego odwiecznego i głównego marzenia w życiu, jakim jest posiadanie własnego mieszkania.

Poszukiwanie inwestorów

Naturalnie banki w ostatnim czasie znów zauważają raczej pozytywne oznaki płynące z gospodarki, co ułatwia im podejmowanie decyzji o finansowaniu kredytów hipotecznych. Ale pamiętać trzeba także, że same firmy deweloperskie niejednokrotnie do zrealizowania dużego projektu budowlanego osiedla mieszkaniowego potrzebują ogromnego kapitału. Nie zawsze ich udziałowcy i właściciele posiadają taki zapas strategiczny w budżecie, więc potrzebne jest znalezienie inwestora, który chętnie dorzuci kilka lub kilkanaście milionów na wybudowanie mieszkania na sprzedaż.

Kredyt na nowe inwestycje

Jeśli nie uda się przekonać inwestora czy funduszu inwestycyjnego, pozostają jeszcze banki, które jednak najpierw muszą dać wiarę projektowi budowlanemu i kosztorysowi oraz wyliczeniom finansowym czy założeniom późniejszych wyników sprzedażowych. Dopiero po takiej dokładnej analizie, że nowe mieszkania faktycznie mogą znaleźć szybko nabywców i to w takiej cenie, jaką wyliczył sobie deweloper dla finansowego dopięcia całości – banki zaczynają partycypować w kosztach. A koszty wynikające z ambitnego planu budowy osiedla mieszkaniowego czy dużego apartamentowca w centrum dużej metropolii są kolosalne i już samo nabycie gruntów sklasyfikowanych jako budowlane pod cele inwestycyjne oznacza niejednokrotnie wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych – co stanowi kroplę w morzu potrzeb firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here