Stalowe grzejniki – grzejniki doskonałe?

0
195
Stalowe grzejniki – grzejniki doskonałe?

Centralne ogrzewanie w naszym domu to niewątpliwie niebagatelna sprawa. Nikt przecież nie lubi marznąć, chować się pod kocem, poruszać się w jego obecności po różnych pomieszczeniach. Trzeba więc zrzucić z siebie zbędne nakrycie czuć się swobodnie. Co jest do tego przepustką? Między innymi stalowe grzejniki, które wybiera większość Polaków. A co w nich takiego fascynującego, zapytacie?

Dlaczego właśnie grzejniki stalowe? Dlatego, że stawia na nie większość? Oczywiście, że nie, ale tego faktu nie da się pominąć. To jeszcze nie reakcja tłumu, ale jeśli stalowe grzejniki są wybierane najczęściej i ogrzewają większość naszych domów, to musi być w tym jakiś sens. Wybieramy je głównie dlatego, że da się je łatwo, szybko i przyjemnie regulować i także dlatego, że stalowe grzejniki są po prostu oszczędne.

Rozróżniamy kilka rodzajów grzejników stalowych C.O. Należą do nich konwektorowe, rurowe, łazienkowe i płytowe. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej powszechne. Da się je znakomicie kontrolować, za jednym przekręceniem gałki po chwili robią się ciepłe, a za drugim ekspresowo stygną. Ta właściwość zapewnia nam zdecydowanie mniejszy wydatek, na jaki narażamy się w przypadku grzejników, które rozkręcają się tempem żółwia, a co gorsze, gdy już nie potrzebujemy ich działania, one dalej są wyjątkowo natrętne i niepotrzebnie długo zużywają ciepło.

W jaki sposób ta funkcjonalność jest możliwa? Wszystko dzięki niewielkiej pojemności wodnej stalowych grzejników. Małe kanaliki umożliwiają niezwykle sprawny, szybki i swobodny przepływ wody. Jeśli jesteśmy zainteresowani zwiększeniem powierzchni cieplnej naszego grzejnika, możemy dołożyć do niego dodatkowe żeberka. To prawie jak dokładanie prze dziecko klocków Lego, z tymże nieco trudniejsze dla kogoś, kto nie ma zmysłu majsterkowicza.

Grzejniki stalowe nie mają zbyt wielu minusów i z tego należy się oczywiście cieszyć. Największym punktem na czarnej chmurce jest to, że nie wszędzie można je zastosować. Powinniśmy szczególnie unikać ich w przypadku instalacji otwartych i grawitacyjnych. Jeśli zdecydujecie się postawić na to rozwiązane, wybierzcie sprawdzony i markowy produkt. Zwróćcie też uwagę, czy dany grzejnik ma, na przykład odpowiednią ochronę przed korozją i czy lakier nie odpadnie na drugi dzień, ale to akurat hurrapesymistyczna opcja, więc nie należy się zamartwiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here