Liny jutowe – co warto o nich wiedzieć?

0
502
liny jutowe

Liny jutowe to jedne z najpopularniejszych lin. Myśląc lina – najczęściej przychodzi nam do głowy właśnie lina jutowa. Jej wykorzystanie jest bardzo szerokie – od przemysłu, aż po ogrodnictwo i aspekty wizualne. Pomimo tego, że jej wytrzymałość nie jest największa na rynku i nie zaleca jej się do bardzo ciężkich udźwigów, to jest naprawdę przydatna.

Liny jutowe – właściwości

Lina jutowa, jak sama nazwa nam podpowiada, wytwarzana jest z juty. Jest to surowiec naturalny pochodzenia roślinnego. Nie występuje w Polsce, więc jest sprowadzany przede wszystkim z krajów o gorącym klimacie – Bangladeszu, czy Pakistanu. Ze względu na swoje wykonanie jest to lina przyjazna środowisku – w pełni biodegradowalna, co w XXI wieku jest bardzo ważne i coraz więcej odbiorców zwraca na to uwagę.

Lina jutowa przede wszystkim nie jest podatna na warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne. Jest odporna na ścieranie i uszkodzenia, dlatego wykorzystuje się ją przez wiele lat. Nie straszny jej wiatr, promieniowanie UV czy niskie i wysokie temperatury. Świetnie sobie radzi również w warunkach deszczowych, dlatego chętnie wykorzystywana jest na zewnątrz. Dzięki temu, że jest wykonana z materiałów roślinnych, jest odporna na gnicie.

Co bardzo ważne, to fakt, że liny jutowe są bardzo uniwersalne. Występują w różnych grubościach, dzięki czemu można idealnie dostosować rodzaj liny do jej wykorzystania. Dodatkowo materiał jutowy jest podatny na barwienie, dzięki czemu możemy linom nadać praktycznie dowolny kolor. To właśnie dzięki tej właściwości liny jutowe są tak chętnie wykorzystywane w całym przemyśle dekoracyjnym.

Liny jutowe – zastosowanie

Wielu z nas pamięta wspinaczkę po linie na lekcjach wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Do tego właśnie używaliśmy lin jutowych. Ich faktura znacznie ułatwia utrzymanie się na niej, dlatego chętnie używa się ich do crossfitu czy innych dyscyplin sportowych, takich jak wyżej wspomniana wspinaczka. Ze względu na szorstkość, duże tarcie i mały poślizg wykorzystuje się ją jako linę cumowniczą dla łodzi, jachtów i żaglówek. Należy jednak przy tym pamiętać, by wybrać bardzo grube liny jutowe, ponieważ te cieńsze nie słyną z największej wytrzymałości.

Liny jutowe ze względu na swój bardzo atrakcyjny, naturalny wygląd są bardzo chętnie wykorzystywane do zdobnictwa w domu. Oprócz tego wykorzystuje się je we wszelkich pracach ogrodowych i leśnych, wspinaczkach, transporcie, budownictwie i wielu gałęziach przemysłu. Kiedyś nawet liny jutowe były wykorzystywane jako materiał izolacyjny i to z sukcesem.

Lina jutowa również niewiele waży, co niewątpliwie znacznie podwyższa komfort jej użytkowania i daje ogromne możliwości. Wytrzymałość i trwałość jest tu połączona z naprawdę niewielkim ciężarem. Szerokie zastosowanie zawdzięczamy przede wszystkim możliwości kupna liny jutowej na metry (co obniża jej cenę i ułatwia dopasowanie odpowiedniej długości liny) i stosunkowo niskiemu kosztowi wytworzenia, dzięki któremu jest to lina tania, co łączy z estetyką i wytrzymałością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here