Umowa deweloperska a prawnik – w czym może pomóc?

0
471
umowy deweloperskie

Umowy zawierane z deweloperami dotyczą kwestii niezwykle istotnych, choćby z racji na wartość przedmiotu transakcji. Dlatego też zawieranie ich “na ślepo”, bez dokładnego zapoznania się z treścią umowy i jej ewentualnego negocjowania, jest bardzo ryzykownym rozwiązaniem.

Z drugiej strony, dopilnowanie tych kwestii samodzielnie może być trudno dla kogoś, kto nie posiada wykształcenia i doświadczenia prawniczego. Na pomoc przychodzą wtedy wyspecjalizowani prawnicy, dla których umowy deweloperskie nie mają żadnych tajemnic. Poniżej wyjaśnimy, na czym dokładnie może polegać ich pomoc i dlaczego warto z niej skorzystać.

Prawnik zadba o interesy podpisującego umowę deweloperską

Rolą prawnika pomagającego osobie planującej podpisanie umowy deweloperskiej jest nie tylko zapewnienie, aby była ona zgodna z prawem, ale również, żeby była maksymalnie korzystna dla jego klienta.

Tradycją jest, że to deweloper przygotowuje umowę i prezentuje ją drugiej stronie, natomiast trzeba pamiętać, że nie ma obowiązku, aby przyjąć ją bez żadnych poprawek i uwag. Przeciwnie, chociaż deweloper może podchodzić do tego odpornie, to negocjacje jak najbardziej są możliwe – i doświadczeni prawnicy wiedzą, jak je prowadzić, aby uzyskać optymalny rezultat.

Warto też wiedzieć, że usługi prawnika mogą się przydać już znacznie wcześniej, jeszcze na etapie wyboru dewelopera. Powierzenie profesjonalistom zadania “prześwietlenia” dewelopera pozwoli uniknąć podjęcia nieodpowiedniego wyboru i podpisania umowy z podmiotem, który na przykład w rzeczywistości wcale nie jest deweloperem odpowiedzialnym za wybudowanie lokalu mającego być przedmiotem rzeczonej umowy.

Ekspert pomoże również w przypadku naruszenia umowy przez dewelopera

Co w sytuacji, gdy umowa już została podpisana i jest wiążąca, natomiast deweloper w ten czy inny sposób ją naruszył i druga strona chce wysunąć wobec niego jakieś roszczenia (np. z tytułu rękojmi, gwarancji i tym podobnych)?

Niewątpliwie takie okoliczności będą wiązały się ze sporym stresem, którego nie warto potęgować, próbując poradzić sobie ze sprawą samodzielnie. Lepiej zwrócić się do prawnika, który przeanalizuje sprawę i wskaże, jakie czynności można podjąć, a następnie będzie działał w imieniu klienta i na przykład reprezentował go przed sądem bądź sporządzał pisma do dewelopera.

Takie pisma, jak na przykład przedsądowe wezwanie do zapłaty, które, jeśli jest odpowiednio napisane i opatrzone pieczątką kancelarii, może skłonić nawet najbardziej opornego dewelopera np. do uregulowania zaległych kar umownych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here