Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę?

0
107

Każdy kto marzy o wybudowaniu własnego domu musi najpierw uzyskać pozwolenie na budowę. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w ustawie – Prawo budowlane i w tym artykule wyjaśnimy, jak długo jest ważne pozwolenie na budowę.

<h2> Okres ważności pozwolenia na budowę </h2>

Okres ważności należy liczyć od dnia uprawomocnienia decyzji i wynosi dokładnie 3 lata. Warto podkreślić, że pozwolenie wygasa po tym czasie, dlatego trzeba rozpocząć w terminie prace budowlane. Nie ma obowiązku pełnej realizacji inwestycji w ciągu 3 lat, ale trzeba ją rozpocząć. Ustawa wskazuje, że pozwolenie na budowę to “decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego”. Roboty budowlane inne niż budowa obiektu budowlanego to przede wszystkim rozbiórka, remont, a także przebudowa. Istotne jest również to, że od chwili złożenia wniosku urzędy mają 65 dni, żeby wydać pozwolenie na budowę. Dla niektórych osób jest bardzo długo, a do tego termin może zostać przedłużony, jeśli nie zostanie złożony cały komplet dokumentów. Warto pamiętać, że trzeba złożyć pełną dokumentację przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Jest to m.in. decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, warunki techniczne, dokumenty potwierdzające uprawnienia projektantów, a także wypis z rejestru gruntów. Organem uprawnionym do wydania pozwolenia jest starosta, prezydent miasta lub wojewoda w przypadkach wskazanych w ustawie.

 

<h2> Odwołanie od decyzji </h2>

Należy pamiętać, że od decyzji o pozwoleniu na budowę przysługuje odwołanie. Do wojewody kieruje się odwołanie od decyzji starosty lub prezydenta miasta. Z kolei od decyzji wojewody odwołanie należy złożyć do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Niestety pozwolenie na budowę nie obowiązuje bezterminowo i z czasem wygasa. Termin 3 lat dotyczy wymogu podjęcia prac budowlanych, ale przed ich rozpoczęciem trzeba jeszcze zgłosić zawiadomienie w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Niestety nie jest możliwe przedłużenie pozwolenia na budowę i jedyną możliwością jest złożenie kolejnego wniosku i załączenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Do rozpoczęcia prac można przystąpić od razu, gdy decyzja o pozwoleniu zostanie wydana. Ściśle muszą być traktowane wszystkie przesłanki do wygaszenia pozwolenia na budowę. Możesz bez problemu wykorzystać ten sam projekt budowy, który załączyłeś za pierwszym razem, gdy ubiegasz się o wydanie wtórnika. Jeśli podjęto jakiekolwiek prace, to trzeba dołączyć dokumenty z inwentaryzacji, które potwierdzą, jakie prace trzeba jeszcze wykonać i jaka część budynku została wykonana. Na sam koniec wypada wspomnieć, że pozwolenie na budowę jest oparte na aktualnych warunkach terenu. Z upływem czasu konkretne mapy mogą tracić ważność i nagle się może okazać, że budowa wymarzonego domu będzie sporym wyzwaniem. Dlatego nie można w nieskończoność przeciągać decyzji o rozpoczęciu budowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here