Pozwolenie na budowę – kilka słów na temat tego, co należy robić dalej

0
108

Dom, własny dom, gdzie będzie można zamieszkać z osobami bliskimi – wiele osób dąży do spełnienia takich marzeń. Odpowiedni kredyt hipoteczny jest w stanie pomóc takie marzenia. Osoby, które chcą zbudować własny dom, będą miały na głowie ogrom formalności. Jedną z nich jest pozwolenia na budowę. Co dalej, jeżeli taki dokument ma się w rękach? Czas znaleźć na to odpowiedź.

Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę

Wszystkim wydaje się, że mając w ręku pozwolenie na budowę, można już biegnąć na plac, aby wbić łopatę w ziemię. STOP! Tak nie można, ponieważ trzeba odczekać kolejne dwa tygodnie, aż na pozwoleniu zostanie przybita pieczątka, która będzie nadawała decyzji ostateczność. Ten okres czternastu dni potrzebny jest na to, aż żadna ze stron nie wniesie żadnych przeciwwskazań do tego, aby budowa faktycznie się rozpoczęła. Dopiero po tym, jak owe pieczątki zostaną przybite, można faktycznie pomyśleć o tym, aby ekipa budowlana mogła zabrać się do dalszego działania. Ciekawostką jest to, że od ostatecznego wydania pozwolenia mogą maksymalnie minąć trzy lata, niż budowa zostanie rozpoczęta. Nie trzeba więc od razu zaczynać budowy domu. Co jest jeszcze ważne?

Dziennik na budowie

Jednak zanim jakiekolwiek prace zostaną wykonane, należy zadbać o obecność dziennika budowy. Wielu inwestorów wychodzi z założenia, że to kierownik budowy powinien o niego zadbać. Błąd! To inwestor musi to uwzględnić. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy inwestor faktycznie porozumie się z kierownikiem, że ten zadba o ten element. Jeżeli takich ustaleń nie było, dziennik budowy można nabyć w urzędach odpłatnie. Niekiedy istnieje możliwość nabycia tego dokumentu w specjalnych księgarniach. Ważne jest jednak to, aby z takim dziennikiem udać się do właściwego urzędu, aby dokument został zarejestrowany oraz ostemplowany. W tym momencie zyska on stosownej mocy i stanie się on urzędowym dokumentem przebiegu robót budowlanych.

Ekipa budowlana

Dopiero po załatwieniu tych formalności wielu inwestorów rozpoczyna poszukiwanie ekipy budowlanej. Nie jest powiedziane, że trzeba zrobić to wcześniej! Tym bardziej że załatwienie formalności urzędowych czasem może się nieco przeciągnąć. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od samego inwestora i względów ekonomicznych. Ważne jest to, aby oprócz solidnej ekipy budowlanej, załatwić kierownika, który nie tylko będzie nadzorował przebieg całej budowy. On to właśnie odpowiedzialny jest za systematyczne wypełnianie dokumentacji.

Przed rozpoczęciem budowy należy także zapoznać się z tematem, który odnosi się do zawiadomienia o zamierzonym tempie rozpoczęcia budowy. Trzeba przyznać, że stawianie własnego domu jednorodzinnego to nie lada wyzwanie formalnościowe, ale każdy będzie w stanie im podołać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here