Dom parterowy czy z poddaszem

0
209

Wybór między domem parterowym a domem z poddaszem nie należy do najłatwiejszych. Decyzja zależy nie tylko od indywidualnych upodobań przyszłego właściciela, ale także od wielu innych czynników, takich jak pożądana wielkość budynku, koszty budowy czy rozmiar działki. Poniżej wskażemy, na co należy zwrócić uwagę w procesie podejmowania decyzji.

Wielkość domu a przestrzeń mieszkalna

Dom z poddaszem oferuje dodatkową przestrzeń dla takiej samej powierzchni zabudowy. Samo poddasze może zostać wykorzystane w sposób dowolny – jako dodatkowe sypialnie, biuro, pokoje dla dzieci czy miejsce do przechowywania wyposażenia sezonowego, takiego jak np. meble ogrodowe.

Koszty budowy i utrzymania budynku

Budowa domu parterowego jest zazwyczaj tańsza, gdyż nie wymaga mocniejszej konstrukcji stropu, który nie pełni funkcji podłogi. Oszczędność dotyczy także wysokości ścian, które kończą się na wysokości parteru. Pod z poddaszem wymaga również wykonania schodów oraz montażu dodatkowych okien doświetlających górną kondygnację.

Koszty utrzymania domu parterowego tez są zazwyczaj niższe, gdyż nie wymaga on napraw w zakresie konserwacji schodów, a ewentualne naprawy dachu są łatwiejsze z uwagi na lepszy dostęp.

Kwestie bezpieczeństwa i dostępności komunikacyjnej

Dom parterowy jest zwykle bezpieczniejszy dla małych dzieci i osób starszych. Dotyczy to przede wszystkim braku schodów, które często bywają przyczyną upadków. Położenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie jest również bardzo ważne dla osób z ograniczoną mobilnością oraz niepełnosprawnych.

Strefa prywatna

W parterowym domu wszystkie pomieszczenia są dostępne, tak jak ma to miejsce w lokalu mieszkalnym. W domu z poddaszem, sypialnie zazwyczaj umieszczone są na górze. Takie położenie pozwala na ich oddzielenie od pomieszczeń używanych w trakcie dnia i daje mieszkańcom więcej prywatności.

Efektywność energetyczna budynku

Badania wskazują, że budynki z poddaszem zazwyczaj są bardziej efektywne energetycznie od domów parterowych. Taka sytuacja ma znaczenie szczególnie w chłodniejszych i zmiennych klimatach, gdyż ciepłe powietrze naturalnie podnosi się do góry.

Wielkość działki i jej kształt

Przy podobnej powierzchni użytkowej, dom parterowy zajmuje więcej powierzchni na działce niż dom  z poddaszem. Jeżeli posiadasz dużą działkę, ten czynnik nie musi mieć znaczenia, jednak dla posiadaczy małych działek, może się okazać kluczowy. Duży parterowy dom na niewielkiej działce może znacznie zredukować powierzchnię do wypoczynku i zakłócić swobodne korzystanie z nieruchomości.

 

Decyzja o tym jaki dom zbudujesz, należy tylko do Ciebie. Warto jednak rozważyć powyższe czynniki, aby wybór był odzwierciedleniem Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here