Inteligentny dom – co to?

0
209

Nieustanny rozwój technologiczny zaowocował tworzeniem tak zwanych inteligentnych domów. Takie opcja pozwala korzystać z wydajnych systemów i urządzeń do automatyki domowej. Podpowiadamy, czym dokładnie jest inteligenty dom i dlaczego warto stawiać na takie rozwiązanie.

Inteligenty dom – co to?

Najprościej rzecz ujmując jest nieruchomość mieszkalna, która jest wyposażona w sprzęt i systemy do automatyki domowej. Mieszkańcy taki domu są w stanie się z nim porozumieć i wydawać mu konkretne polecenia. Przykładowo, korzystając ze smartfona mogą kontrolować temperaturę wnętrz lub natężenie światła. Na tym nie koniec, mają możliwość zdalnego włączania urządzeń podpiętych do gniazdek elektrycznych. Co ważne, te i wiele innych czynności może być wykonane nawet z dala od miejsca swojego zamieszkania. Jest to niezwykle wygodna opcja, która pomaga generować zauważalne oszczędności, na przykład na zużyciu energii elektrycznej. Inteligenty dom oznacza funkcjonalności i bardzo wysoko komfort mieszkania. Ponadto, zwiększa bezpieczeństwo jego domowników.

Inteligenty dom – przykładowe rozwiązania

Taki nowoczesny i funkcjonalny dom składa się na szereg urządzeń. W zależności od ich charakteru mogą podnosić poziom bezpieczeństwa, zwiększać komfort mieszkańców, jak również umożliwiać generowanie oszczędności. Warto pamiętać, że urządzenia mogą być wykorzystywane pojedynczo lub stanowić zestawy inteligentnego domu. Najczęstsze przykłady tego typu sprzętu to:

  • gniazdka typu Smart Plug – pozwalają na zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych, a nawet na monitowanie zużycia prądu,
  • systemu alarmowe – różnego rodzaju czujniki, na przykład ruchu i okien oraz syreny alarmowe,
  • kamery – sprzęt monitorujący posesje, uzyskane w ten sposób nagrania są zapisywane w chmurze,
  • inteligentne ogrzewanie – pozwala kontrolować temperaturę w wybranych pomieszczeniach,
  • inteligentne oświetlenie – oznacza możliwość regulowania jasności i barwy światła za pomocą smartfona.

Jak działa inteligenty dom?

Taki dom jest wyposażony w centralkę, która odpowiada za zarządzanie całym systemem. Jest połączona ze wszystkimi inteligentnymi urządzeniami za pomocą Internetu, dzięki czemu ich sterowanie jest możliwe nawet poza domem. Bywają sytuacje, w których do łączenia z pojedynczymi komponentami systemu wykorzystuje się technologię Bluetooth, ale zazwyczaj jest to sieć Wi-Fi. Dzięki temu kontrolowanie urządzeń za pomocą telefonu lub komputera nie sprawia najmniejszych problemów. Taka opcja przekłada się na zwiększony komfort codziennego funkcjonowania. Możliwość ustawiania temperatury lub przyciemniania oświetlania bez konieczności podnoszenia się z kanapy to bezcenne udogodnienia, ma które decyduje się coraz większa liczba Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here