Sposoby na utrzymanie rolet wewnętrznych w czystości

0
10
utrzymanie rolet wewnętrznych w czystości

Czyszczenie rolet materiałowych to zadanie, które można wykonać samodzielnie, choć wymaga to odpowiedniej wiedzy i delikatności. Kluczowe jest regularne usuwanie kurzu i lekkich zabrudzeń, aby uniknąć problemów wymagających interwencji specjalistów. Oto kilka porad, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić rolety materiałowe:

 • Regularne odkurzanie – Użyj odkurzacza z miękką szczotką, aby delikatnie usunąć kurz i sierść zwierząt (jeśli posiadasz zwierzęta domowe). To zapobiegnie gromadzeniu się brudu, który jest trudniejszy do usunięcia.
 • Lokalne plamy – Jeśli zauważysz na roletach plamy, spróbuj najpierw delikatnie usunąć je za pomocą ściereczki z mikrofibry lekko zwilżonej w wodzie z dodatkiem detergentu do mycia naczyń lub szarym mydłem. Delikatne środki czyszczące nie powinny uszkodzić tkaniny.
 • Użycie specjalistycznych produktów – Do bardziej uporczywych zabrudzeń możesz użyć płynu dedykowanego do mycia rolet materiałowych. Zawsze jednak testuj wybrany środek na mało widocznej części rolety, aby upewnić się, że nie uszkodzi materiału.
 • Czyszczenie gąbką lub szczotką – Do usuwania zabrudzeń możesz także użyć miękkiej gąbki lub szczotki. Należy robić to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić struktury materiału.
 • Suszenie – Po umyciu rolety, zostaw ją rozłożoną na płasko lub zawieś w pełni rozwiniętą, aby wyschła. Unikaj bezpośredniego wystawiania na słońce, które może spowodować blaknięcie materiału.
 • Nie prasuj i nie pierz w pralce – Nigdy nie prasuj materiału rolety i nie pierz go w pralce, aby uniknąć jego uszkodzenia.

Pamiętaj, że zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta rolet przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności czyszczących. Jeśli masz wątpliwości co do stanu rolety lub sposobu czyszczenia, rozważ skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie i środki do pielęgnacji rolet materiałowych.

Etapy pielęgnacji rolet materiałowych

Samodzielne czyszczenie rolet materiałowych jest prostsze niż może się wydawać i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Oto krok po kroku, jak możesz to zrobić:

 1. Wybierz odpowiedni dzień – Idealny będzie ciepły, słoneczny dzień, który przyspieszy proces schnięcia rolety bez ryzyka, że wilgoć uszkodzi materiał.
 2. Ściągnięcie materiału z rolek – Ostrożnie zdejmij materiał z rolety. W zależności od systemu rolety, może być to bardziej lub mniej skomplikowane, ale większość nowoczesnych rolet umożliwia łatwe ściągnięcie tkaniny.
 3. Rozłożenie materiału na płasko – Użyj folii malarskiej lub innego rodzaju zabezpieczenia, aby chronić podłogę przed wilgocią. Następnie rozłóż roletę na płasko, aby ułatwić dostęp do całej powierzchni.
 4. Wstępne czyszczenie – Za pomocą miękkiej szczotki lub ręcznika usuń luźny kurz, brud oraz sierść zwierząt. To etap przygotowawczy, który ułatwi dalsze czyszczenie.
 5. Mycie – Namocz lekko materiał, a następnie użyj łagodnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń rozcieńczonego w wodzie) i delikatnej szczotki lub gąbki, aby usunąć zabrudzenia. Pamiętaj, aby działać delikatnie, by nie uszkodzić materiału.
 6. Spłukiwanie – Dokładnie spłucz materiał rolety, używając czystej wody, aby usunąć wszelkie pozostałości po środkach czyszczących. Możesz delikatnie przetrzeć materiał czystą, mokrą ściereczką.
 7. Suszenie – Rozłóż roletę na płasko w dobrze wentylowanym miejscu lub powieś ją z powrotem na rolkach, całkowicie rozwijając, aby materiał mógł równomiernie wyschnąć. Unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych, które mogą spowodować wyblaknięcie kolorów.
 8. Zwinięcie rolety po wyschnięciu – Gdy materiał jest już suchy, możesz ponownie zawinąć roletę na rolkę. Upewnij się, że jest całkowicie sucha, aby uniknąć powstawania pleśni lub nieprzyjemnych zapachów.

Pamiętaj, że delikatne materiały mogą wymagać szczególnie łagodnych metod czyszczenia. W razie wątpliwości co do odporności tkaniny na detergenty, zawsze możesz wypróbować wybrany środek na małej, mniej widocznej części rolety. Jeśli nie czujesz się pewnie, skorzystanie z usług profesjonalistów może być bezpieczniejszą opcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here