Zrób łazienkę sam!

0
395
Zrób łazienkę sam!

Nie ma co się oszukiwać: projektowanie i budowa łazienki to trudne zadanie. Nie znaczy to jednak, że jest karkołomne lub niemożliwe. Tak naprawdę może być to bardzo przyjemny i satysfakcjonujący proces. Pod warunkiem, że podejdziesz do tego od właściwej strony i odpowiednio pokierujesz pracami. Kluczem do bezstresowej budowy łazienki jest świadomość tego, co się z tym wiąże i jasny obraz swojej wizji.

Zaplanuj miejsce, budżet i układ pomieszczenia

Jeśli jeszcze nie wybrałeś, w którym miejscu zbudujesz swoją łazienkę, dobrze się nad tym zastanów. Powinna ona znajdować się blisko innych pomieszczeń, w których w których używa się wody, np. kuchni. Warto również, by nie znalazła się zbyt daleko od sypialni – z wiadomych powodów. Zwróć uwagę na to, w którą stronę otwierać się będą drzwi i zrób dokładne pomiary. Ustal realistyczny budżet, a potem trzymaj się go. Zdecyduj, w których kwestiach możesz pójść na kompromis, a jakie aspekty są dla Ciebie wyjątkowo ważne. Jeśli coś, co zaplanowałeś okaże się zbyt drogie lub trudne do zrealizowania, zaplanuj alternatywy. Musisz określić, czego wymagasz od swojej łazienki i kto będzie z niej korzystał. Potrzebujesz wanny? Czy stać Cię na ogrzewanie podłogowe?

Już ustaliłeś, które rzeczy są niezbędne, a które możesz sobie podarować w ramach rozsądnego zarządzania budżetem? Nadszedł czas, by zdecydować, jak ma wyglądać Twoja łazienka. Jak się zapewne domyślasz, potrzebny Ci jest do tego odpowiedni plan. Zależy on od tego, jakie są Twoje założenia, kto będzie z niej korzystał, ile osób mieszka w Twoim domu i ile masz wolnego miejsca. Jeśli masz napięty budżet, możesz zrezygnować z oddzielnej wanny i ograniczyć się do kabiny prysznicowej. Masz mało miejsca? Być może wanna w ogóle nie jest dobrym pomysłem.

Wybierz styl swojej łazienki

Projektując styl swojej łazienki, wiele osób daje się ponieść fantazji, a budżety zaczynają wymykać się spod kontroli. Salony wystawowe i katalogi są zaprojektowane tak, aby zachęcać Cię do wydania pieniędzy. Tymczasem mając przed oczami modne, drogie wyposażenie bardzo łatwo przesadzić. Dopasowanie tematycznie wystroju pomieszczenia do reszty domu również może być trudne. Łazienkę można wykończyć w naprawdę wielu stylach, a wizualizacja tego, jak będzie to współgrać z resztą domu nie zawsze jest łatwa. Dobrym pomysłem może być tutaj zaangażowanie profesjonalnego projektanta łazienki. Może to kosztować ekstra, ale skorzystanie z pomocy fachowca może pomóc Ci zaoszczędzić na dłuższą metę. A już na pewno sprawi, że cały proces będzie mniej stresujący. Każdy godny uwagi projektant będzie mógł pokazać Ci swoje bogate portfolio. Jego zakres usług również może być bardzo zróżnicowany. Od podstawowych konsultacji projektowych po zarządzanie całym projektem. Projektanci mają też często dobre kontakty ze sprzedawcami i dostawcami, co może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze w innych obszarach.

Czeka Cię również podjęcie decyzji, które dotyczyć będą materiałów, wyposażenia i powierzchni, na której będzie stała łazienka. Kiedy będzie decydować, weź pod uwagę nie tylko to, jak dana rzecz działa, czy też wygląda. Równie istotne jest to, jak łatwe będzie ich czyszczenie i konserwacja. Na przykład duże lustrzane powierzchnie toaletki lub szafki będą zbierać odcinki palców i zabrudzenia bardzo wyraźnie. Jasne, teksturowane lub matowe powierzchnie poradzą sobie z tym znacznie lepiej. Podobnie jest z wymyślnymi kranami i innymi elementami wykończenia – ich mycie może być trudne. Pamiętaj też, by cały czas monitorować swój budżet. Przechowuj zdjęcia i próbki kolorów w jednym folderze. Pomoże Ci to zwizualizować cały projekt. Jeśli tego potrzebujesz, narysuj odpowiednie szkice.

Dopnij formalności na ostatni guzik

Jeśli nie jesteś specjalistą od budowy i wykończenia, nie zbudujesz łazienki całkiem sam. Będziesz musiał więc zatrudnić odpowiednich podwykonawców. Hydraulicy, elektrycy i budowniczowie będą wśród nich najważniejsi, ale być może trzeba będzie również zaangażować szklarzy, stolarzy, malarzy i glazurników. Poszukaj specjalistów od łazienek – zwykle będą pracować w zespołach i będą dobrze zorientowani w tym, jak powinien wyglądać cały proces. Im lepiej jesteś przygotowany do wyceny, tym dokładniej będziesz w stanie przedstawić swoje potrzeby. Bądź na bieżąco ze swoimi oczekiwaniami dotyczącymi jakości, czasu i budżetu oraz przygotuj się na negocjacje za uczciwą cenę. Sprawdź kilka różnych ofert i porównaj je ze sobą, ale nie zwlekaj zbyt długo z podjęciem decyzji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here