Zbiorniki wyrównawcze — jakie wybrać?

0
494

Systemy grzewcze muszą być odpowiednio chronione przed nagłymi wzrostami ciśnienia. W tym między innymi właśnie celu ich nieodłącznym elementem budowy są zbiorniki wyrównawcze. Są one wykorzystywane do kompensacji wzrostu w instalacji w czasie jej pracy. Sprawdźmy, jak działają zbiorniki wyrównawcze i dowiedzmy się, gdzie można kupić te części w dobrej cenie. 

Zbiorniki wyrównawcze — jak działają?

Zbiorniki wyrównawcze to nieodłączne elementy wszelkich instalacji grzewczych. Dlaczego są przy nich tak ważne? To całkiem proste! Ponieważ chronią one układy grzewcze przed wzrostem ciśnienia do wartości, która mogłaby być niebezpieczna.

Jak właściwie działa zbiornik wyrównawczy? Przede wszystkim na początku warto wspomnieć o jego unikalnej budowie. Składa się on bowiem z części wodnej oraz gazowej i każda z nich ma konkretne funkcje i zadania. Część wodna wykorzystywana jest do gromadzenia nadmiaru cieczy, która wytwarza się podczas pracy układu grzewczego. Dzięki temu urządzenie to wyrównuje ciśnienie w całym obiegu układu. Warto dodać jednak, że ciecz może mieć maksymalną temperaturę 100 stopni, natomiast najniższą -10 stopni.  Część gazowa zbiornika wyrównawczego także odpowiedzialna jest za wyrównanie ciśnienia w całym ogrzewaniu. W tym przypadku jest to możliwe, ponieważ specjalny zawór umożliwia regulacje ciśnienia wytworzonego pomiędzy ścianami zbiornika a membraną.

Zbiorniki wyrównawcze — zastosowanie

Zbiorniki wyrównawcze mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do instalacji grzewczych, dlatego tego też możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele. Dotyczy to nie tylko samego miejsca ich zastosowania, ale przede wszystkim funkcji, jakie mogą pełnić w danym układzie. Oczywiście zbiorniki wyrównawcze najczęściej spotkamy w systemach centralnego ogrzewania. Są tam niezbędne do wyrównania i optymalizacji ciśnienia. Prócz tego, stosuje się je w instalacjach grzewczych także w celu gromadzenia wody oraz optymalizacji warunków rozprowadzania ciepła.

Gdzie kupić zbiornik wyrównawczy?

Dostępność zbiorników wyrównawczych na rynku jest obecnie bardzo duża. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich zastosowanie jest bardzo powszechne i szerokie. Jednak urządzenia te różnią się między sobą jakością i sposobem działania. Jak więc wybrać dobrej klasy zbiorniki wyrównawcze? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, by miały trwałą konstrukcję i były odporne na korozję. Dużą zaletą jest także obecność zabezpieczenia w postaci poduszki powietrznej. Prócz tego ważny jest również duży i zróżnicowany wybór wśród pojemości. Wszystkie te warunki spełniają zbiorniki wyrównawcze dostępne na sklep-watermark.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here