Blat kuchenny – jaki wybrać?

0
389
Blat kuchenny – jaki wybrać?

Urządzanie kuchni nie jest łatwym zadaniem jeśli chcemy zrobić to nie tylko dobrze, ale również w funkcjonalny, a zarazem ładny i estetyczny sposób. Elementy wyposażenia powinny harmonizować z całością. W momencie, kiedy zastanawiasz się nad wyborem blatu do kuchni rozsądnie byłoby się zapoznać z ich  rodzajami. Praktycznie każdy z nich ma jakieś plusy, czy to finansowe czy to odnośnie właściwości jakimi się wyróżnia.

Wybierając blat kuchenny musisz zdawać sobie sprawę z tego, że musi on być odporny na warunki panujące w kuchni. Wysoka temperatura, gorące garnki stawiane na blacie nie powinny wyrządzać mu szkody. Podobnie powinien być odporny na wszelkie stłuczenia, zarysowania czy wilgoć często panującą w kuchni. Oczywiście ogólna kompozycja umeblowania kuchni powinna dobrze współgrać z wybranym blatem, żeby nie powodować dysonansu. Jeżeli jeszcze wybrany blat jest elegancki i łatwy do utrzymania w czystości to wybór na pewno był dobry. Z blatów tańszych możesz wybrać blaty laminowane, które wytrzymują temperatury do 180 stopni C – wykonane z płyty wiórowej, pokrytej warstwą laminatu. W tych blatach wybór jest bardzo szeroki jeśli chodzi o wzory czy kolory np. doskonale imitujące kamień, drewno, lub metal w połysku. Zaletą jest ich niska cena, jednak to powoduje, że mają także wady. Połączenia nie są zbyt spójne, wiec zalanie wodą może powodować pęcznienie. Nie są także zbyt odporne na rysy, więc wszelkie krojenie na nich nożem produktów zostawi ślady.

Jeśli rozglądasz się za tanimi blatami to również w tych granicach mieszczą się blaty betonowe. Są one niestety dość ciężkie, ale wytrzymałe i trwałe. Można wybrać blat malowany lub pokryty żywicą. W momencie, kiedy zdecydujesz się kupić droższy blat, to również w tym zakresie jest spory wybór.

Blaty kamienne są bardzo efektowne i eleganckie. Są one wykonane z marmuru, granitu, trawertynu. Można je jeszcze zaimpregnować, by chronić przed zabrudzeniami czy zalaniem. Z droższych blatów możesz zapoznać się z zaletami blatów kompozytowych. To właśnie one są bardzo odporne na wszystkie czynności wykonywane w kuchni, a wyglądem można je dopasować praktycznie do każdego wystroju kuchni. Bardzo drogimi blatami są także blaty stalowe czy szklane. Powinieneś wiedzieć, ż`e mimo że są bardzo odporne i trwałe to jednak należy o nie dbać praktycznie każdego dnia, żeby zachowały swój estetyczny wygląd i były w kuchni ozdobą.

Znając zalety każdego z rodzajów blatu i orientując się w ich wzorach czy cenach będziesz mógł dokonać przemyślanego wyboru. Kuchnia jest miejscem gdzie spędzamy dość sporo czasu i z tego powodu warto zastanowić się nad jej urządzeniem i wybraniem mebli kuchennych. Nastrój panujący w kuchni może odzwierciedlać rodzinną atmosferę i przyciągać domowników do wspólnego spożywania posiłków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here